Windows XP a Office 2003 zbývají dva roky podpory

Microsoft upozorňuje firmy, že by měly co nejdříve spustit procesu přechodu na modernější produkt. Konec podpory se týká i řadových uživatelů, kteří kromě licencí budou potřebovat i nový hardware.Windows XP a Office 2003 zbývají dva roky podporyV neděli 8. 4. 2012 se začnou odpočítávat poslední dva roky do ukončení podpory stále velmi rozšířeného operačního systému Windows XP a kancelářské sady Office 2003.

Společnost Microsoft, která za oběma produkty stojí, za dva roky přestane vydávat pro tyto produkty i bezpečnostní aktualizace, což může být pro jejich uživatele především z podnikové sféry vážný problém.

Microsoft proto radí přejít co nejdříve na nástupnické produkty, tedy Windows 7 a Office 2010. To však pro může znamenat i nutnost investovat do nového hardwaru splňujícího reálné požadavky těchto novějších produktů. V případě Windows 7 mohou starší počítače vyžadovat minimálně rozšíření operační paměti.

V případě řadových uživatelů se však nabízí ještě varianta, kterou Microsoft nezmiňuje, tedy vyčkat na produkty mířící na trh. Konkrétně na systém Windows 8, který vyjde na podzim letošního roku a bude mít stejné hardwarové nároky jako dnešní Windows 7. Již dnes tak mohou prodejci hardwaru dodávat počítače připravené po všech stránkách na Windows 8. V přípravě je i nová kancelářská sada Office 15.

Microsoft: firmy by neměly otálet

Česká pobočka společnosti Microsoft varuje firmy, že dva roky zbývající Windows XP a Office 2003 nejsou tak dlouhou dobou, jak se může zdát. „Praxe ukazuje, že přechod na novější verze operačního systému Windows a sady Office u firem a institucí je vždy spojen s relativně dlouhým obdobím testování, nákupu nového hardware a dalšími aktivitami, jako je například řešení kompatibility aplikací,“ uvedl v oznámení médiím Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client.

Přechod na nové verze tak podle Microsoftu může v závislosti na velikosti organizace, typu používaných aplikací a jejich podpoře ze strany dodavatelů zabrat 6 až 18 měsíců. Reselleři na základě toho mohou zkontrolova svou bázi firemních zákazníků a s předstihem jim pomoci s přechodem na nové verze.

Zdroj: Microsoft, ChannelWorldKomentáře