Windows Server 2012 si našel cestu do datových center

Microsoft oznámil novou verzi Windows Server 2012, který označuje jako svůj první cloudový OS. Nový operační systém lze vzdáleně spravovat. Je tak vhodnější pro datová centra.

Windows Server 2012 si našel cestu do datových centerWindows Server 2012 si našel cestu do datových centerMicrosoft dostál svého slibu a uvedl operační systém, který lze nativně kompletně spravovat z příkazového řádku.  Nový systém obsahuje technologie, které dokážou spravovat sto serverů stejně snadno jako jeden, uvedl Don Jones, autor řady instruktážních videí pro Windows 2012.

První významný update od verze 2009 přináší řadu nových funkcí, které usnadňují jeho nasazení v rozsáhlých datových centrech.

S Windows Serverem 2012 startujeme novou éru cloudových operačních systémů,“ uvedl v oznámení Dalibor Kačmář, manažer serverové divize společnosti Microsoft.

Virtualizace Hyper-V nyní podporuje až 64 virtuálních procesorů a 1TB paměti pro hosty. Předchozí verze podporovala pouze čtyři virtuální procesory a 64 GB paměti.

Síťový komunikační protokol SMB (Server Message Block) byl updatován, aby zvládl rychlejší datové přenosy a Server Manager nyní dokáže spravovat několik serverů najednou.

Správa přes příkazový řádek realitou

Asi nejdůležitějším vylepšením je však PowerShell 3.0, který poprvé v historii umožňuje kompletní správu přes příkazový řádek, a tím pádem i vzdáleně.

PowerShell přidává Windows podobné funkce, jakými disponoval hlavní konkurent – Unix, který je nabízel již dávno. Navíc obsahuje několik nových funkcí, jako je schopnost spravovat softwarové objekty, což Unix neumí. GUI je samozřejmě stále dostupné a nyní stylizované po vzoru Windows 8.

Doposud administrátor musel vykonávat rutinní úkoly na serveru (např. zálohování dat jednou týdně) klikáním na řadu nabídek v grafickém rozhraní. V příkazovém řádku Windows Server 2012 si může v PowerShellu napsat skript, který kroky provede automaticky a na řadě strojů.

Windows Server 2012 byl také vybaven novou metodou instalace Server Core, která umožňuje nasadit operační systém přes síť, což je v datových centrech určitě vítáno.

Windows Server je nyní dostupný ve čtyřech edicích

Základní, ekonomická edice Windows Server 2012 Foundation je určena k obecnému použití. Nemá virtualizační práce a disponuje pouze omezenými funkcemi, omezením na jeden procesor, max. 15 uživatelských účtů a licencována je na server. Dostupná je pouze pro OEM partnery.

Verze Windows Server 2012 Essentials je připojená do cloudu, taktéž nemá virtualizační práva a nabídne pouze omezené funkce. Licencování je nastaveno na server a omezeno na 2 procesory.

Edice Windows Server 2012 Standard nabídne všechny funkce a je určen pro nízkou, příp. žádnou virtualizaci (umožňuje dvě virtuální instance). Pro plnou virtualizaci bez omezení počtu virtuálních strojů je pak edice Windows Server 2012 Datacenter.

Poslední dvě zmíněné edice se liší pouze virtualizačními právy. Licencovány jsou na procesor + CAL licenční model. Každá SW licence pokrývá až dva fyzické procesory jednoho serveru.

Dalibor Kačmář uvedl, že na Windows server 2012 již běží služby Bing, Hotmail či MSN.

Zdroj: IDG News Service, Microsoft, ChannelWorld
Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře