Windows Phone 8 jdou na trh, první telefony nabídnou HTC, Nokia a Samsung

Společnost Microsoft uvedla spolu s hardwarovými partnery nový operační systém pro chytré telefony. Revoluci mezi mobilními OS nečekejte, nové prodejní argumenty však přináší.

Windows Phone 8 jdou na trh, první telefony nabídnou HTC, Nokia a SamsungSamsung Ativ S

Windows Phone 8 jdou na trh, první telefony nabídnou HTC, Nokia a SamsungWindows Phone 8 přináší změnu zažitého uživatelského rozhraní – mřížky – v podobě„živých dlaždic“, které uživateli průběžně zobrazují aktuální informace každé dané aplikace. Dlaždice lze podle potřeby přesouvat a nastavit jim 2-3 různé velikosti podle důležitosti.

Že je systém „uzavřen“ pro aplikace dostupné pouze z Windows Store, není novinkou. Nově však aplikace mají možnost se integrovat se na „lockscreen“ a zobrazovat informace na uzamčené obrazovce.

Uživatelské rozhraní používá podobnou logiku jako uživatelská rozhraní dalších systémů Microsoftu (např. Windows 8 či konzole Xbox). Systém je propojený s cloudovým úložištěm Skydrive, Office 2013 RT jsou propojené s Office 365 a systém je napojen na Xbox live. Součástí OS je mobilní Internet Explorer 10, který má stejné jádro jako Explorer ve Windows 8

Jde o víceuživatelský systém. Lze tedy vytvořit více profilů pro různé uživatele a jim zpřístupnit jen některé různé funkce a obsah. Veškerý obsah telefonu (sms, adresář, nastavení, aplikace) se zálohuje do cloudu a podle Microsoftu je obnovitelný na jakémkoliv jiném hardwaru s Windows Phone 8, kde se uživatel přihlásí.

Uvedení Windows Phone 8

Ve WP 8 jsou zabudované off-line mapy (podklady jsou stejné jako u Nokie – Navteq). Uživatel si může vybrat, které oblasti si do telefonu zvládne. Mapové podklady pak mohou používat i další aplikace.

Windows Phone 8 nativně podporují NFC. Uživatel tak může např. dotykem párovat zařízení s jinými zařízeními (třeba bluetooth handsfree).

Upgrade systému probíhá over the air (mobilní data/WiFi), přičemž Microsoft garantuje dostupnost upgradů po dobu 18 měsíců po uvedení do prodeje.

Pokud se zvažujete zaměřit na vývoj mobilních aplikací, Microsoft pořádá 1. 11. seminář pro vývojáře. Od zítřejšího dne je také k dispozici SDK a současně možnost nahrávat mobilní aplikace do Windows Store.

Hardwarovými partnery, kteří uvádějí první smartphony s novými Windows Phone 8 jsou HTC, Nokia a Samsung. Na trh přicházejí:

  • HTC 8X v několika barevných variantách.
  • HTC Windows Phone 8S (asi nejlevnější model s koncovou cenou zhruba 8 000 Kč).
  • Nokia Lumia 820 – lze personalizovat pomocí výměnných krytů (včetně outdoorového).
  • Nokia Lumia 920 – vlajková loď, má nabídnout kvalitní fotoaparát a kameru.
  • Samsung Ativ S – 4,8“ uhlopříčka s SAMOLED displeje (1280x720)


Zdroj: ChannelWorld
Galerie

Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře