Windows 8 překonaly 60 milionů prodaných licencí, hlásí Microsoft

Prodeje Windows 8 zatím nedosahují stejného úspěchu jako Windows 7 před třemi lety. Může za to prý i opožděné uvedení hardwaru.

Windows 8 překonaly 60 milionů prodaných licencí, hlásí MicrosoftMicrosoft již prodal více než 60 milionů licencí Windows 8. Číslo nedosahuje úrovně Windows 7 po stejné době prodeje před třemi lety, uvedla Tami Rellerová, CFO a ředitelka marketingu divize Windows.

Analytici NPD Group v listopadu 2012 uvedli, že novému operačnímu systému se dostalo mezi spotřebiteli „pomalého startu“.

Na tuto otázku Rellerová odpověděla, že Windows 8 splňují prodejní očekávání Microsoftu, a že vysoká úroveň poptávky především po dotykových zařízeních s novým OS „překvapila mnoho lidí“.

To však způsobilo počítačení nedostatek takových zařízení. „Upřímně řečeno, zásoby byly příliš malé,“ uvedla na prezentaci, která byla součástí veletrhu CES v Las Vegas.

Na trhu byly i další distribuční problémy. „Vznikly nějaké nesrovnalosti mezi tím, kde byly produkty distribuovány a kde se nacházela poptávka,“ přiznala také Tellerová. Jen na český trh se některé produkty (např. Asus Taichi či Lenovo IdeaPad Yoga) dostaly s min. 1-2 měsíčním zpožděním oproti uvedení Windows 8.

Microsoft provedl úpravy a další ještě dělá. Řada X86 tabletů s Windows 8 teprve přichází na trh, přičemž tabletům s Windows RT (pro procesory ARM) se nedostalo takového typu distribuce, „který by byl ideální“, dodala.

Více než 60 milionů prodaných licencí zahrnuje licence dodané skrze OEM hardwarové partnery a upgrade licence, které zakoupili uživatelé s již existující instalací Windows na jejich PC. Výpočet odpovídá stejné metodice, kterou Microsoft použil při měření prodeje Windows 7.

ChannelWorld se již dříve pokoušel zjistit výsledky prodejů Windows 8 na českém trhu, Microsoft ČR však uvedl, že těmito čísly nedisponuje.

Zdroj: IDG News Service, ChannelWorldKomentáře