Windows 8 FAQ: Průvodce prodejem nového OS

Prodej operačního systému Windows 8 odstartoval. Přinášíme vám souhrn toho nejdůležitějšího, co byste o novém systému měli vědět. Jak zákazníkům vysvětlit rozdíly proti Windows 7 a jak jej prodat?

Windows 8 FAQ: Průvodce prodejem nového OSWindows 8 přichází dnes na trh a již nyní existují početné tábory zastánců a zarputilých odpůrců. Jako prodejci musíte jít s dobou a obzvláště v této těžké době si nemůžete dovolit svoji neznalostí přicházet o zákazníky.

Proto jsme pro vás připravili rychlý souhrn toho nejpodstatnějšího, co byste o Windows 8 měli vědět a zároveň, proč byste si jej měli vyzkoušet.

Začněme lehkou rekapitulací. Windows 8 nahrazuje v rodové linii Microsoftu tolik úspěšné Windows 7, které se 44 % patří mezi nejrozšířenější operační systémy současnosti.

Proč je kolem něj tolik povyku?

Windows 8 mění z velké části 17 let zažitou koncepci ovládání. Nejvýraznější změnou je přítomnost nového plně dynamického uživatelského rozhraní Modern UI (dříve nazývané Metro), které vychází z Windows Phone.

Přizpůsobeno je dotykovému ovládání a používat v něm lze pouze certifikované aplikace, které stáhnete výhradně z internetového tržiště Windows Store. Pro uživatele, kteří nejsou připraveni na dotykové ovládání, a obecně další činnosti je tu stále klasická pracovní Plocha, tak jak ji známe jen s drobnými kosmetickými změnami.

Co přináší nové uživatelské rozhraní?

Windows 8 jsou nejnovějším operačním systémem od Microsoftu.   Metro z Windows 8 Zdroj: Blog počítačového nadšence 2.0

Důvodů, proč používat moderní aplikace z Windows Store je několik. Nejzásadnějším argumentem je intuitivní ovládání, které jde ruku v ruce s čistým designem, kdy uživatele neobtěžují žádné toolbary a mohou se plně soustředit na konzumaci obsahu.

Certifikační proces má zajistit dostupnost pouze kvalitních aplikací a izolace od celého systému má zaručit, že aplikace nenapáchá škody a nemůže infikovat počítač.

Zároveň dochází ke spojení celého ekosystému, proto mohou uživatelé tu samou aplikaci, kterou mají na počítači, používat také na tabletu s Windows 8 stejně jako chytrém telefonu, který pohání Windows Phone 8.

Aplikace bude vždy vypadat identicky, ovládá se stejně bez ohledu na to, zda jde o ARM nebo x86 architekturu a v jakém programovacím jazyce je napsána. Podobnou konzistenci ovládání dnes nabízí na tabletech a smartphonech Apple.

Proč přejít na Windows 8?

Ačkoli pro mnoho uživatelů může být nové rozhraní krokem do neznáma, který nechtějí podstoupit, máme pro vás několik klíčových argumentů, proč by jej měli udělat. Instalací Windows 8 se zvedne výkon a především výdrž jakéhokoli počítače. A to nemusí jít zrovna o stroj splňující hardwarové požadavky, které jsou jinak identické s Windows 7.

Nicméně stále je tu pro vás prostor na prodej počítače nového. Windows 8 kromě jiného mají nativní podporu USB 3.0 a výrazně těží z přítomnosti UEFI BIOS, dostupných výhradně na nových základních deskách. Díky tomu se výrazně zkracuje čas potřebný pro start systému, který je připravený pro práci nejvýše během dvou desítek sekund.

Jaké jsou krabicové verze Windows 8 a za jaké ceny?

Windows 8 bude dostupný ve čtyřech verzích. Windows Pro určený pro pokročilé uživatele a SMB, se bude prodávat v přechodném období za přibližně 1 400 Kč, následně za necelé 4 000 Kč. Nejvyšší verzí je Windows Enterprise, který bude dostupný pro velké podniky formou licence Software Assurance v ceně kolem 600 – 1100 Kč v závislosti na počtu PC.

Naopak pro tablety je určena verze Windows RT, ale ta již bude na tabletech předinstalována a obsahuje i Office 2013. Koncovým uživatelům do domácností budete prodávat základní edici Windows 8, případně jim můžete nabídnout výhodný upgrade ať již z Windows XP, Vista nebo 7 za cca 780 Kč.

Z výrobců počítačů aktuálně nabízejí Acer a Hewlett-Packard proplacení upgradu na Windows 8 zákazníkům, kteří si v posledních měsících koupili PC s Win 7. Pro více informací o cenách licencí Windows 8 si přečtěte náš podrobný výtah.

Co je Surface?

V posledních měsících se hodně skloňuje toto slovo. Dříve to byl digitální stůl od Microsoftu, nyní se z něj stal hybridní tablet, který bude Microsoft prodávat po boku tabletů svých hardwarových partnerů.

Surface kombinuje výhody tabletů, notebooků a k dispozici k němu bude dokovací stanice s klávesnicí. Z počátku bude k dispozici pouze na architektuře ARM s Windows RT, které podporují pouze aplikace z Windows Store, později přijdou modely osazené výkonnými procesory Intel Core i5 a plnohodnotným systémem Windows 8.

Co je hybridní notebook/tablet?

Primárně jde o nová dotyková zařízení s Windows 8 - tablety, které lze používat buď samostatně, nebo je zapojit do dokovací základny, která slouží jako klávesnice a může případně obsahovat další záložní akumulátor pro prodloužení výdrže.

Zdroj: IDG News Service, ChannelWorldKomentáře