Windows 7 zvyšují náskok nad Vista, XP jsou ještě daleko

Společnost Microsoft oznámila počet prodaných licencí Windows 7 celosvětově. Nůžky tržních podílů se dále rozevírají. Windows XP si však stále drží přibližně 50% podíl. Jaká je situace v ČR?Windows 7 zvýšilo svůj náskok nad Windows Vista s více než 350 miliony prodaných licencí po 18 měsících na trhu. Starší Windows XP si však stále drží přibližně polovinu trhu operačních systémů.

Analytické firmy jakoIDC odhadují, že více než 90 % podniků jsou nyní v procesu migrace na Windows 7,“ uvedl na blogu Brandon LeBlanc za Microsoft. „Zaznamenali jsme společnosti, které nasadily Windows 7 a ušetřily v průměru 140 dolarů na PC na rok, což značí 131% ROI v přibližně 12 měsících.

Stejně jako nedávno spuštěnou kampaň na konec Internet Exploreru 6 Microsoft nabízí „Windows XP End of Support Countdown Gadget“, která po instalaci na desktopu odpočítává konec podpory v roce 2014. Microsoft se snaží přesvědčit uživatele o zastarání XP také omezením nového Exploreru 9 pouze na Vista a Windows 7.

Podle online statistik Gemius Rankings (podle počtu zobrazených stránek) České republice nadále pokračuje jasný trend snižování podílu Windows XP (57,1 %) a Windows Vista (13,9 %) na úkor rostoucích Windows 7 (25,7 %).

Graf: Vývoj podílů operačních systémů Windows (v %) podle počtu zobrazených stránek na internetu

Vývoj podílů OS podle počtu zobrazených stránek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: IDG News Service, Gemius Rankings, ChannelWorldKomentáře