Windows 7 verze E se ruší. Jak to bude s evropskými cenami?

Microsoft ruší svůj plán na vydávání evropských verzí operačního systému Windows 7 bez prohlížeče Internet Explorer (IE). Tento krok měla firma v plánu kvůli utišení antimonopolních sporů a vysoké pokutě od Evropské komise. Jak změna ovlivní cenovou politiku?Microsoft nebude pro Evropu vyrábět speciální verzi Windows, prohlížeč si budou moci uživatelé stáhnout podle vlastních preferencí prostřednictvím "ballot" obrazovky, která nabídne možnost volby Rozhodnutí zrušit verzi operačního systému bez prohlížeče IE, pojmenovanou Windows 7 E, je odpovědí na zprávu od Evropské komise a negativní ohlasy od výrobců a partnerů. Vyplývá to z prohlášení „Windows 7 and Browser Choice in Europe", které publikoval Dave Heiner, viceprezident a člen hlavní rady Microsoftu, na blogu zaměřeném na politické zpravodajství a analýzy výrobce.

Microsoft tedy nabídne, stejně jako v ostatních světadílech, verzi nového operačního systému, kde si bude moci uživatel zvolit preferovaný webový prohlížeč.

Microsoft již dříve ohlásil ceny krabicových licencí Windows 7 pro Evropu. Zároveň uvedl, že upgrade licence v tomto regionu nebude dostupná, ale do konce roku poběží promoakce, kdy bude cena plné licence snížena na cenu upgrade licence.

„Cenu produktu tato změna neovlivní. Zda-li bude dostupná upgrade krabicová licence upřesníme v následujících týdnech," uvedla na dotaz ChannelWorldu Markéta Kuklová, tisková mluvčí společnosti Microsoft.

Doporučené koncové ceny krabicových licencí Windows 7 pro EU včetně DPH jsou tedy nadále stanoveny následovně:
Home Premium               €199.99         
Professional                     €309.00         
Ultimate                             €319.00

Uvedené ceny měly být platné od 1. 1. 2010. Do konce roku 2009 chtěl Microsoft podle původního plánu nabízet Windows 7 za cenu upgrade licencí, které měly být následující:

Home Premium             €119.99
Professional                   €285.00
Ultimate                           €299.00

Na rozhodnutí, zda budete moci za tyto ceny krabicové licence Windows 7 nabízet, tak budeme muset počkat.

Autorizovanými distributory softwaru Microsoftu jsou v České republice ABC Data (pouze OEM), AT Computers (pouze OEM), eD system Czech, SWS a Tech Data Distribution. Na Slovensku jde o Asbis SK, eD system Slovakia a SWS Distribution SK.

Pokud máte zájem o více informací o prodeji Windows 7, doporučuji článek „Windows 7 jsou ve výrobě. Jak na prodej licencí?"Komentáře