Windows 10: Fakta, nebo fikce?

Licencování, možnosti upgradu nebo „Windows jako služba“ – přinášíme vám rozřešení nejčastějších mylných představ o novém operačním systému Microsoftu.

Windows 10: Fakta, nebo fikce?




Fakt: Microsoft má mizernou pověst v dílčích vylepšeních svých produktů

Microsoft slibuje, že bude Windows 10 zlepšovat v rychlém tempu. Je to ušlechtilý cíl, který ale zatím v minulosti nebyl splněn. Když uvedl Windows 8, ujišťoval nás, že klíčové „Metro“ aplikace (Mail, Kalendář, Lidé, Zprávy, Mapy a další) budou v průběhu času vylepšovány. Pokud se to někdy stalo, vážně jsem si nevšiml. U Windows 7 Ultimate sliboval extravagantní doplňky, které mají časem kompenzovat vyšší cenu. Nedostali jsme nic. Nechtějte, abych začínal s Windows 8.1, Update 1, který se neinstaloval, něco jako Update 2, který vyšuměl, a nikdy nevydaný Update 3. Můžeme věřit Microsoftu, že bude zlepšovat Windows 10? Možná, pokud v tom budou peníze, což mě vede k tomu, že…

Fakt: Windows 10 mají řadu skrytých „možností monetizace“

Píšu tlustou knihu o Windows 10 a nadále mě fascinuje, jak často narazím na tyto nové „funkce“ které mohou a pravděpodobně budou použity pro reklamu. Hlavně a především: Cortana. Pokud jí to dovolíte, Cortana (a její nohsled Bing) bude sbírat každý kousek informace o vás – mluvíme o googlím rozsahu – a bude je také analyzovat, krájet a skládat, aby rozpoznala každou možnou nuanci.

Nový hardware s Windows 10Pokud chcete, aby vás Cortana upozornila na špatnou dopravní situaci a vybrala možnou cestu, abyste stihli let rezervovaný přes Bing, potvrdila e-mail v Outlook.com, jo, to je super funkcionalita. Avšak všechny tyto výhody jdou ruku v ruce s enormními náklady na vaše soukromí. Cortana ve výchozím nastavení zachytí také všechna vaše lokální vyhledávání na PC a výsledky pošle do datové kostky Bingu.

Je toho víc. Uzamčená obrazovka Windows 10 má reklamní možnosti zvané Windows Spotlight, což měla být nápověda uživatelům, kteří hledají nevyužité funkce ve Windows. Programovací guru WinRT zvaný WalkingCat (@h0x0d) mluví o základní technologii ve dvou krátkých tweetech. Nabídka Start ve Windows 10 má vlevo volný slot, který bude „příležitostně ukazovat návrhy aplikaci nebo obsahu“. Jednoho by zajímalo, jak příležitostně a jaké návrhy. Pokud jsou updaty tlačeny na všechny stroje bez zeptání, co zabrání Microsoftu použít stejnou praktiku pro do očí bijící reklamu, kterou pozorujeme dnes ve „volitelném“ updatu KB 3022345 a „důležité“ aktualizaci KB3035583, jež přinesly reklamu na Win10?

Fikce: Windows jako služba budou…

Dovolte mi vás zde zastavit. „Windows jako služba“ je nesprávné označení, které Microsoft používá na vlastní nebezpečí. „Software jako služba“ je dobře známý eufemismus pro pronájem softwaru, příkladem jsou Office 365. „Windows jako služba“ vypadají jako omluva/vysvětlení pro zrychlený vývojový cyklus. Jsem pro rychlejší vývoj a výborné nové aplikace. Ale dokud bude Microsoft trvat na použití fráze „Windows jako služba“, zákazníci se budou domnívat, že budou muset splatit své dluhy.

Fakt: Záplatovací úterý (ehm, úterní aktualizace) zmizí

Hej, vždyť už se to stalo. Poslední měsíce pozorujeme moře záplat všech druhů, které vycházejí v různých podivných termínech.

Tzv. záplatovací úterý bylo vymyšleno, aby pomohlo nešťastným správcům držet krok s přívalem záplat řinoucích se z Redmondu do korporátních počítačů. Zda nový Windows Update for Business pomůže vyrovnávat nápor a jak, se teprve uvidí.

Autor je senior contributing editor, Infoworld
Článek byl upraven pro ChannelWorld


Vyšlo v ChannelWorld 3/2015










Úvodní foto: Microsoft

Komentáře