Windows 10: Fakta, nebo fikce?

Licencování, možnosti upgradu nebo „Windows jako služba“ – přinášíme vám rozřešení nejčastějších mylných představ o novém operačním systému Microsoftu.

Windows 10: Fakta, nebo fikce?
Fakt: Windows Media Center bude po upgradu na Windows 10 odinstalován

Je po něm, Jime! Microsoft oficiálně oznámil, že Windows 10 nebudou obsahovat Media Center. To bude jako součást upgradu smazáno, i přestože jste za něj někdy zaplatili. Pokud vám to bude útěchou, Microsoft poskytne bezplatný DVD player každému, kdo si WMC koupil.

Fikce: Zálohy Windows 7 nepůjde v desítkách otevřít

Microsoft přidal schopnost otevřít zálohy Windows 7 do Windows 10 sestavení 10122. Jde o velmi důležitou možnost pro uživatele Win7, kteří mají zálohy, jež chtějí po upgradu použít. Teprve se však uvidí, zda získáme možnosti zálohování, které byly z Windows 8 staženy.

Fakt: OneDrive ve Windows 10 stojí za starou belu

Berte to trochu s nadsázkou, ale i přesto. Ve Windows 8.1 vám průzkumník ukáže všechny soubory na OneDrivu. Ve Windows 10 uvidíte pouze soubory, které byly synchronizovány s vaším PC. Demise této funkcionality „chytrých souborů“ znamená, že dokud Microsoft neopraví problém, budete mít ve OneDrivu soubory, které neuvidíte ani v průzkumníku, ani v dalších programech, jež jsou na něj napojené. Uživatelé o funkcionalitu synchronizace všech souborů zažádali loni v listopadu, Microsoft odpověděl: „Někdy to opravíme.“

Fikce: Pro instalaci či použití Windows 10 potřebujete účet u Microsoftu

Budete moci udělat čistou instalaci Windows 10 bez účtu u Microsoftu. Ve skutečnosti stará známá řešení z Win8 (zejména zadání falešného účtu při vyzvání) stále fungují i v současných betasestaveních. Co není jasné, zda bude moci upgradovat z Win7 nebo Win8.1 bez účtu u Microsoftu.

Fikce: Windows 10 jsou poslední verzí Windows

Jo, jasně. To je jen marketing. Jednoho dne můžeme mít Windows 10.3.14.159, ale jak se říká, o čísla nejde a tečky se nepočítají.

Nevíme: Microsoft použije „neplatící“ zákazníky Windows jako kanónenfutr pro záplaty

Microsoft oznámil, že uživatelé Windows 10 Home se budou držet nastaveného plánu záplatování. Chcete-li analogii k Win7 a Win8.1, je to, jako kdyby všichni uživatelé verze Home měli permanentně nastavené automatické updaty.

Windows 10 Pro je jiný příběh. Microsoft říká, že uživatelé verze Pro „budou mít možnost updaty odložit“. Není však zatím jasné, jak bude funkce implementována – zatím není v žádné betaverzi. Není také zřejmé, jak dlouho můžete bez instalace updatů fungovat.

Microsoft nemá špatnou historii v uvádění nových funkcí. Ale co se týče bezpečnostních záplat, ty na společnost házejí stín.

Pokračujte níže na další stranu.


Vyšlo v ChannelWorld 3/2015


Úvodní foto: Microsoft

Komentáře