Windows 10: Fakta, nebo fikce?

Licencování, možnosti upgradu nebo „Windows jako služba“ – přinášíme vám rozřešení nejčastějších mylných představ o novém operačním systému Microsoftu.

Windows 10: Fakta, nebo fikce?
Oficiálně se blíží datum 29. 7., kdy budou vydány Windows 10. Je čas objasnit časté mylné představy o nejnovější vyvíjené verzi vlajkového operačního systému Microsoftu. Možná ne nepřekvapivě se kolem nás line docela hodně dezinformací, některé jsou neškodné, jiné mohou být pro některá rozhodnutí velmi zásadní.

IDG sleduje pokroky Windows 10 velmi podrobně, naše tituly podávají informace o nových technických detailech v podstatě s každým technickým sestavením. Ale je toho mnohem více než bity a bajty, menu a aplikace, univerzální či neuniverzální – je toho tolik, že to může být pochopitelně matoucí. Licencování, cesty upgradů, updaty Windows 10 – prošly jsme hlavní mýty a fikce a přinášíme vám jasnou představu o tom, co nejnovější, avšak ne poslední vydání operačního systému Microsoftu přináší.

Fakt: Windows 10 budou bezplatným upgradem pro počítače s „originálními“ Windows 7 a 8.1

Pokud má váš zákazník počítač s Windows 7 Service Pack 1 nebo Windows 8.1 Update a projde tzv. testem originality, má nárok na bezplatný upgrade na Windows 10. Pro kontrolu, zda je systém originální, stačí jít do ovládacích panelů > Systém a bezpečnost > Systém. V dolní části by mělo být uvedeno „Systém Windows je aktivován“.

Pokud je současná kopie systému „originální“, bude jí i nová kopie Windows 10. Upozornění: čas na bezplatný upgrade je do 29. 7. 2016. Microsoft tato fakta opakuje znovu a znovu již několik měsíců. Přesto však jsou lidé zmatení.

Fikce: Po 29. červnu 2016 bude zákazník muset platit za updaty Windows 10

Windows 10Snad nejrozšířenějším omylem, který nyní koluje, je, že Windows 10 se stane službou s placenými updaty hned, jak dosáhnou svých prvních narozenin. Tento mlhavý pojem se objevil ve zpravodajství již několikrát a Microsoft to popřel. Jakmile jednou upgradujete na Windows 10, Microsoft vám bude poskytovat záplaty a upgrady funkcí bez dalších nákladů po dobu životnosti stroje. Windows 10 si uživatel nepronajímá.

Microsoft v lednu uvedl: „Jakmile je kvalifikované Windows zařízení upgradováno na Windows 10, budeme jej nadále udržovat aktuální po dobu podporované životnosti zařízení zachováním jeho vyššího zabezpečení a uvedením nových funkcí a funkcionalit v průběhu času – bez žádných dalších poplatků.“

Aktualizace: Windows 10 budou zdarma po dva až čtyři roky.

Fikce: Účastníci Windows Insider betatestu získají bezplatnou kopii Windows 10

Zatím není známo, zda „pirátští Windows Insideři“ (registrovaní beta testéři Windows 10) budou moci zůstat v programu Windows Insider a získají tzv. rychlá a pomalá sestavení systému přímo od Microsoftu. Na druhou stranu pokud jejich počítač nemá „originální“ licenci Windows 7 nebo 8.1, stále používají pirátský software. Microsoft uvádí, že bude sledovat licence a ukládat o nich informace do obchodu Windows Store.

Fakt: Z technického náhledu můžete upgradovat přímo do RTM verze

Tohle je první betaverze Windows v historii, která dovolí testérům upgrade z bety do finální verze bez nutnosti smazat a znovu instalovat systém. Microsoft nás ujistil, že bude možné upgradovat přímo z technických náhledů do RTM (Release To Manufacturing) verze Windows 10. Co víc, novější betaverze mají s upgradem minimální problémy. I když na základě smutných zkušeností poslední dekády bychom stejně doporučili čistou instalaci.

Pokračujte níže na další stranu.


Vyšlo v ChannelWorld 3/2015


Úvodní foto: Microsoft

Komentáře