Windows 10 čeká v roce 2016 cesta do podniků i do starších telefonů

Rok 2015 byl ve znamení spuštění Windows 10, v letošním roce bude systém zrát a vyvíjet se. Co přesně se dá letos očekávat a jaká byla dosavadní životní dráha nejnovějšího OS od Microsoftu?

Windows 10 čeká v roce 2016 cesta do podniků i do starších telefonůWindows 10 se v loňském roce staly jedním z nejsledovanějších a nejdiskutovanějších témat ve světě IT. Jistý podíl na tom má samotný Microsoft, který před spuštěním velmi pečlivě dávkoval informace, aby si udržel stálou pozornost, a jistý podíl na tom mají i vlastnosti nového systému.

Počáteční problémy a tlak na uživatele

„Desítky“ představují zásadní změnu v tom, že dostávají pravidelný přísun aktualizací namísto dříve vydávaných velkých service packů. To přináší pozitiva, ale i stinné stránky, zejména proto, že se Microsoft nevzdal hromadných aktualizací, aby zaručil, že budou všichni uživatelé mít stejnou (alespoň přibližně) verzi systému. Administrátoři tak ztrácejí kontrolu nad tím, co přesně instalují.

Microsoft asi nemá radost (ale může si za to sám) z toho, že ze zmíněných vlastností se nejčastěji psalo o těch problematických a kontroverzních. Dalo by se říci, že společnost až příliš tlačí na pilu a snaží se dostat systém do co největšího počtu počítačů bez ohledu na vedlejší účinky.

Myslíme tím zejména snahu podsunout systém uživateli jako aktualizaci. Samotný přechod na Windows 10 sice bude uživatel muset odsouhlasit ručně, ale data už budou připravena na disku, ne kdesi na webu a čekající na stažení. Objevují se navíc tvrzení, že povolení stáhnout „desítky“ se u starších systémů aktivuje i po předchozím ručním vypnutí

Kromě toho nezapomeňme ani na štědrou diagnostiku a telemetrii, drobný problém s listopadovou aktualizací nebo nepovedenou aktualizaci mobilní verze.

Desítky do podniků i starších telefonů

Tak to vypadalo s Windows 10 v roce 2015. Co můžeme čekat letos? Zřejmě pokračování tlaku. Systém bude do konce července dostupný ve formě bezplatného upgradu a Microsoft se pravděpodobně bude snažit přimět uživatele, aby toho využili. Přechod na systém v rámci aktualizací jsme již zmínili. Jestli se objeví nějaké nové metody, to teprve uvidíme.

Dá se očekávat, že si „desítky“ letos začnou ve větší míře nacházet cestu do podniků. Pokud se vyplní prognóza společnosti Gartner, tak ještě letos začne s přechodem na nejnovější systém celá polovina podniků po celém světě. V dalších letech bude tento proces pokračovat a jeho vrcholení lze očekávat v roce 2020, kdy skončí podpora v podnikové sféře oblíbených Windows 7.

Dobrou zprávou pro uživatele je, že prohlížeč Microsoft Edge, nástupce Internet Exploreru, začne podporovat instalaci doplňků. To, co je u konkurenčních prohlížečů samozřejmostí, Edge zatím nemá, byť Microsoft původně sliboval, že se to změní ještě do konce loňského roku. Nestalo se tak, zato však unikly informace, které naznačují, že podpora bude nastavená tak, aby bylo pro vývojáře snadné předělat pro Edge existující doplňky pro Google Chrome.

Uživatelé starších telefonů s Windows Phone se letos dočkají přechodu na Windows 10 Mobile. I tuto možnost chtěl Microsoft stihnout do konce roku 2015, ale nakonec ji odložil s tím, že spotřebitelská verze systému pro stávající uživatele Windows Phone 8.1 ještě není připravena.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře