Uvedení Windows 8.1 potvrdilo důležitost testování updatů

Zpřístupnění updatu na Windows 8.1 bylo připomenutím partnerům, vývojářům i zákazníkům společnosti Microsoft, jak důležité je testování před ostrým nasazením.

Uvedení Windows 8.1 potvrdilo důležitost testování updatůPoté, co se uživatelé Windows 8.1 vydaných 17. 10. setkali s různými komplikacemi z důvodu neaktuálních firmwarů či nedostupných ovladačů jednotlivých komponent, se opět ukázala důležitost důsledného testování a analyzování updatu OS před jeho instalací do produkčního prostředí.

Řada uživatelů se setkala s různými problémy. Někteří nemohli systém nabootovat, jiní se potýkali se špatně fungujícími periferiemi, nebo softwarem, který neběžel na nedokončené instalaci OS. Některé zádrhely již Microsoft vyřešil, ne však všechny.

S více než roční dostupností Windows 8, které v podstatě existují jako beta předchůdce 8.1 se povaha problémů, se kterými se lidé potýkají, (zdá) být neobvyklá,“ uvedl v e-mailu Michael Silver, analytik Gartneru.

David Johnson, analytik Forrester Research, souhlasí, když říká, že množství a závažnost problémů je mimo normu. „To mi ukazuje, že dělají radikální, hluboké změny, jelikož museli,“ uvedl k dlouhému seznamu položek, které Microsoft adresoval v 8.1 (včetně úpravy uživatelského prostředí).

Zásadní byla také chyba ve firmwaru, která u některých tabletů Surface RT po updatu na Windows 8.1 způsobila BSOD. Microsoftu trvalo několik dní, než problém opravil a musel dočasně update stáhnout z Windows Store.

Silver přitom poukazuje na to, že hardware Microsoftu by měl být nejpřístupnější platformou pro ladění a testování svých produktů.

Lekce pro partnery i zákazníky

Ponaučení pro zákazníky, partnery i vývojáře je jasné: buďte aktivní při testování updatů operačních systémů a jejich kompatibility s dalšími produkty.

Pro některé mohlo být trochu „zavádějící“ označení updatu na 8.1, které mohlo evokovat pouze menší změny, které by neměly mít zásadnější vliv na konfiguraci.

Nešlo však o tradiční „point“ upgrade, ale o širší a hlubší service pack. Proto si zasloužil důsledné otestování a analýzu.

Jak již Microsoft nějakou dobu proklamuje, snaží se urychlit cykly updatů svých produktů a udělat je tak pro zákazníky lákavější. Ruku v ruce s tím se však vyvíjí větší tlak na rychlost testování, což se jasně ukázalo o Windows 8.1.

Projevit se to může i u Office 365, kde zákazník platí pravidelné předplatné a má k dispozici všechny produktové upgrady, které se mají údajně objevovat každý rok.

Nejčastější komplikace

Mezi nejčastějšími komplikacemi, se kterými se potýkali uživatelé Windows 8 updatující na verzi 8.1, byly (více zde):

  • chyby v ovládání myši ve hrách,
  • nedokončení instalace z důvodu zastaralých ovladačů nebo nekompatibilního hardwaru
  • nemožnost instalovat update na starší PC s nekompatibilním hardwarem, který však ještě splňoval požadavky na Windows 8.

 Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře