Tržby Microsoftu ve 3. fiskálním čtvrtletí překonaly očekávání

Microsoft dosáhl ve třetím čtvrtletí růstu obratu napříč téměř všemi divizemi. Zisk však mírně poklesl. Jak si vedly jednotlivé divize?

Tržby Microsoftu ve 3. fiskálním čtvrtletí překonaly očekáváníTržby Microsoftu ve 3. fiskálním čtvrtletí překonaly očekáváníCelkové tržby společnosti Microsoft za třetí fiskální čtvrtletí končící 31. 3. 2012 dosáhly 17,41 miliardy dolarů. Čistý zisk však klesl na 5,11 miliardy dolarů, resp. 0,6 dolaru na akcii, z 5,23 miliardy dolarů a 0,61 dolaru na akcii ve stejném období loňského roku.

Microsoft uvedl, že zisk ovlivnila jednorázová daňová položka ve výši 461 milionů dolarů v rámci vyrovnání s americkou vládou. Bez ní by zisk meziročně rostl o 7 %.

Výrobce překonal očekávání finanční analytiků Thomson Reuters, jež představovaly částku 0,58 dolaru na akcii a tržby ve výši 17,18 miliard dolarů.

Zaznamenali jsme silné příjmy z oblasti podniků díky produktům pro servery a Office a pokračující poptávce po počítačích, což vede ke zdravému nárůstu tržeb,“ uvedl Bill Koefoed, general manager investor relations, Microsoft.

Microsoft musí čelit tlaku cloudového modelu, kde se konkurenčně střetává například s balíkem Google Apps. Navíc má těžkou konkurenci v mobilním světě ze strany Apple a Android zařízení.

Příležitostí pro další letošní růst by však měly být Windows 8 a Office 15 navržené pro počítače i tablety. Koefoed tvrdí, že podniky nadále dlouhodobě investují do platformy Microsoft a jako důkaz podává, že tržby z víceletých licencí již tvoří zhruba 40 % obratu.

Výsledky divizí

Divize Server & Tools, která zahrnuje produkty jako SQL Server, dosáhla 14% růstu obratu na 4,57 miliardy dolarů. Za úspěch vděčí právě prodejům SQL Serveru a System Center.

Microsoft Business divize vykázala 9% růst obratu na 5,81 miliardy dolarů, a to díky úspěchu Office 2010 mezi spotřebiteli i firmami.

Tržby Divize Windows a Windows Live rostly meziročně o 4 % na 4,62 miliardy dolarů díky silným prodejům Windows 7 především do firem.

Divize Online Services, jež zahrnuje on-line inzerci např. z vyhledávače Bing, dosáhla 6% růstu obratu na 707 milionů dolarů.

Méně úspěšná byla divize Entertainment & Devices, která vyrábí Xbox. Její tržby spadly o 16 % na 1,62 miliardy dolarů.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Corgarashu - Fotolia.com

Komentáře