Symantec: Nebezpečných webů přibývá, spamu naopak ubývá

Symantec ve své nové zprávě o dění na poli počítačové bezpečnosti varuje před rapidním nárůstem nebezpečných webů. Co to znamená pro prodejce a dodavatele bezpečnostních řešení?

Symantec: Nebezpečných webů přibývá, spamu naopak ubýváSymantec: nebezpečných webů přibývá, spamu naopak ubýváSymantec prostřednictvím svých bezpečnostních produktů v říjnu 2012 denně v průměru detekoval 933 nových webů šířících různé záškodnické programy.

Firma to uvedla v nejnovějším vydání své pravidelné zprávy Symantec Intelligence Report monitorující vývoj na poli počítačové bezpečnosti.

Jedná se jak o legitimní weby, které byly úspěšně napadeny a následně zneužity k šíření záškodnických a potenciálně nežádoucích programů, tak o weby přímo vytvořené za účelem šíření této „softwarové havěti“.

Počet detekovaných webů šířících malware se oproti září zvýšil o 19,2 %. Podle Symanteku to jen potvrzuje, jak vážnou hrozbou se útoky vedené skrze webové stránky stávají.

Spam nadále ubývá, stále však mezi e-maily převládá

Podíl nevyžádaných e-mailů mezi veškerou e-mailovou korespondencí letos v říjnu oproti září tohoto roku klesl na 64,8 %. Symantec tak hlásí pokles o 10,2 procentního bodu. Pokračuje tedy trend poklesu celkového podílu spamu mezi  veškerými e-maily započatý na konci roku 2011.

Podle zatím poslední zprávy Symantec Intelligence Report je momentálně největším původcem spamu Indie, ze které proudí 11,9 % veškerých nevyžádaných e-mailů. To je více než ze třech největších evropských „exportérů“ nevyžádaných e-mailů dohromady (Rusko: 4,6 %, Rumunsko 3 % a Turecko 2,9 %.

Obchodní příležitost: ochrana před nebezpečnými weby

Prodejcům a dodavatelům bezpečnostních řešení lze na základě zjištění společnosti Symantec doporučit utlumit nabídku antispamových řešení a více se zaměřit na ochranu před nebezpečnými weby.

Tu může tvořit jak softwarová ochrana koncových stanic (antivirový program s rezidentním štítem proti webovým útokům), tak ochrana už v rámci páteřní síťové infrastruktury, což je vhodná volba zejména pro firmy.

Moderní bezpečnostní síťové prvky k funkcím klasického firewallu přidávají právě i detekci nebezpečných webů a dynamické blokování přístupu na ně. Jde přitom o centrální řešení pro celou počítačovou síť např. ve firmě nehledě na k ní připojené zařízení.

Zdroj: Symantec, ChannelWorld
Úvodní foto: © lassedesignen - Fotolia.com

Komentáře