Starší Windows samy od sebe povolují přechod na Windows 10, tvrdí vývojář

Funkce AllowOSUpdate se podle vývojáře Joshe Mayfielda zapíná i v případě, že ji uživatel předtím ručně vypnul. Mayfield dává tuto aktivitu do souvislosti s chystanou agresivní kampaní Microsoftu a šíření Windows 10 prostřednictvím Windows Update.

Starší Windows samy od sebe povolují přechod na Windows 10, tvrdí vývojářMicrosoft začal chystat agresivní strategii, jejímž cílem bude dostat Windows 10 do PC, která v současnosti běží na Windows 7  8.1. Tvrdí to vývojář Josh Mayfield, autor nástroje GWX Control Panel, jehož úkolem je zabránit nevyžádaným aktualizacím systému.

Mayfield sleduje kroky Microsoft již od chvíle, kdy firma vložila do aktualizací Windows „spícího agenta “ a následně jeho prostřednictvím spustila kampaň propagující přechod na Windows 10. Tuto aplikaci nazvanou GWX (zkratka Get Windows 10) nyní Microsoft podle Mayfielda používá znovu za novým účelem.

Během Díkůvzdání jsem začal dostávat zprávy, že nastavení Windows Update 'AllowOSUpdate' se v řadě PC začalo samo od sebe zapínat,“ uvedl Mayfield s tím, že se toto nastavení znovu aktivovalo i v případě ručního vypnutí.

AllowOSUpdate znamená povolení aktualizace operačního systému, v tomto případě přechodu na Windows 10. To, že systém sám od sebe povoluje svou velmi zásadní proměnu, je podle Mayfielda známkou toho, že se chystá něco velkého.

Překvapení v aktualizacích

Co by to mohlo být? Velmi pravděpodobně začátek „propašování“ (uvádíme v uvozovkách, neboť Microsoft se s tímto plánem nijak netají) Windows 10 do aktualizací. Tato agresivní strategie bude mít dvě fáze – v první se z „desítek“ stane volitelná aktualizace, ve druhé se z nich stane aktualizace doporučená. První krok má být spuštěn ještě letos, druhý počátkem roku 2016.

Proč by to mělo vadit? Doporučené aktualizace se při základním nastavení systému stahují a instalují automaticky. Uživatel sice bude muset přechod na Windows 10 odsouhlasit, ale Microsoft zřejmě doufá, že řada uživatelů tuto možnost „odklikne“ a systém bude nainstalován.

Přešlap za přešlapem

Pokud byla původní idea taková, že Windows 10 budou k dispozici a uživatel bude mít možnost na ně přejít, nyní je k tomu aktivně a poměrně intenzivně tlačen. Microsoft chce miliardu zařízení s Windows 10 do tří let a pokud se komentátor Gregg Keizer ptá, jak toho chce společnost dosáhnout, toto je zřejmě odpověď.

Microsoft chce na jednu stranu pro svůj systém získat co největší uživatelskou základnu, na druhou stranu se však první měsíce před i po spuštění systému nesou ve znamení řady přešlapů, které rozhodně nemusejí přispívat k důvěryhodnosti Windows 10. 

Kromě spícího agenta a štědré porce diagnostických údajů, kterou systém svému stvořiteli posílá, připomeňme tajemné aktualizace, omylem aktualizované počítače, nebo nechtěné zapínání funkcí sdílejících uživatelská data .

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře