Red Hat v klubu miliardářů

Red Hat oficiálně oznámil, že se stal prvním výrobcem open-source softwaru, který vygeneroval roční obrat ve výši jedné miliardy dolarů.

Red Hat v klubu miliardářůRed Hat v klubu miliardářůRed Hat oznámil finanční výsledky za fiskální rok 2012, jež skončil v únoru. Tržby činily 1,13 miliardy dolarů, což představuje 25% meziroční nárůst. Čistý zisk vzrostl o 36,6 % na 146,6 milionů dolarů.

S ročním obratem přes miliardu dolarů se Red Hat připojuje k „elitní skupině“ středně velkých výrobců podnikového softwaru, mezi které patří například OpenText (miliarda dolarů obratu v roce 2011) a Nuance Communications (1,3 miliardy dolarů).

Jde o dobrý indikátor, že vedení společnosti našlo vzorec nejen na úspěch, ale na udržení úspěchu, uvedl Charles King, hlavní analyti Pund-IT. Je také důležité, že úspěch Red Hatu potvrzuje myšlenku, že open-source je životaschopný obchodní model.

Základní obchodní model Red Hatu spočívá v poskytování zdrojového kódu zdarma a v účtování poplatků za podporu na podnikové úrovni. Dnes je model kopírován (i když v menším měřítku) řadu dalších výrobců open-sourcu, jako jsou Eucalyptus (software pro cloud computing), Alfresco (software pro správu obsahu) a Jaspersoft (business intelligence). Také velcí výrobci jako Oracle, IBM a Dell stále nabízejí některý software jako open-source.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Felix Jork - Fotolia.com

Komentáře