Prodej použitých softwarových licencí je legální, rozhodl Soudní dvůr EU

Po rozřešení sporu společnosti Oracle evropský soud rozhodl, že výrobci softwaru nemohou blokovat přeprodej již prodaných licencí. Jak jsou stanoveny podmínky?

Prodej použitých softwarových licencí je legální, rozhodl Soudní dvůr EUProdej použitých softwarových licencí je legální, rozhodl Soudní dvůr EUSoudní dvůr Evropské unie rozhodl, že obchodování s „použitými“ softwarovými licencemi je legální, a že autor takového softwaru nemůže bránit jejich dalšímu prodeji.

Exkluzivní práva na distribuci a kopie počítačového programu pokrytá licencí se vyčerpají prvním prodejem, uvedl Evropský soudní dvůr. Rozhodnutí se vztahuje na stažený software i na aplikace distribuované na CD či DVD.

Zároveň je nařízení precedentem pro obchodování s použitými softwarovými licencemi napříč EU a potenciálně se vztahuje i na elektronické knihy a počítačové hry.

Soud také rozhodl, že všechny záplaty či upgrady provedené v rámci servisní smlouvy tvoří součást použitého softwaru, který může být dále prodáván. Zároveň však říká, že reseller musí vytvořit „nepoužívanou“ kopii a uložit ji na vlastní počítač v době prodeje.

Co za rozhodnutím stojí?

Německý spolkový soudní dvůr předal dotaz Evropskému soudnímu dvoru při řešení sporu mezi společností Oracle a prodejcem UsedSoft, který kupuje a prodává použitý software. Oracle resellera žaloval poté, co v říjnu 2005 začal prodávat použité licence jeho softwaru.

Zákazníci Oraclu si mohou na svůj počítač stáhnout kopii programu přímo z webu společnosti. Právo uživatele na takový program, které je garantováno licenční dohodou, zahrnuje nárok na uložení kopie na serveru a její poskytnutí až 25 uživatelům, kteří si ji mohou stáhnout do hlavní paměti svého počítače.

Zákazníci UsedSoft stahují přeprodaný software přímo z webu Oraclu. Výrobce argumentoval tím, že princip vyčerpání se nevztahuje na počítačové programy stažené z internetu. Tento argument Soud odmítl.

Na druhou stranu Evropský soudní dvůr brání prodejcům, aby v případě nákupu licencí pro více uživatelů balík rozdělili a prodávali licence po částech.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Mopic - Fotolia.com

Komentáře