Prodej OEM licencí Windows XP končí. Jak uspokojit zákazníky?

Microsoft včera oznámil, že u distributorů jsou k dostání poslední kusy OEM licencí Windows XP a jejich prodej tak končí. Pokud chcete svým zákazníkům populární operační systém přesto nabídnout, máte několik možností.Windows XP, krabice, které už svým zákazníkům neprodáte.Proces ukončení prodeje souvisí s životním cyklem operačního systému Windows, který je nahrazen novějšími verzemi, tedy Windows Vista a Windows 7. Krabicové verze Windows XP nejsou dostupné již od roku 2008, OEM licence jste doposud mohli zakoupit u autorizovaných OEM distributorů Microsoftu, kteří měli vytvořené skladové zásoby. Podle výrobce jsou ale tyto zásoby téměř vyprodané.

Jak tedy postupovat v případě, že váš zákazník poptává Windows XP, nebo mu ho jednoduše chcete nabídnout? První šancí je samozřejmě prozkoumání zbytku zásob distributorů ABC Data, AT Computers, eD system Czech, SWS, nebo Tech Data Distribution. Pokud nebudete úspěšní, máte i další možnosti:

1. Prodej legalizační sady Get Genuine Kit systému Windows XP Professional. Ta je mírně dražší než klasická licence a vhodná především pro jednotlivce nebo menší společnosti. Legalizační sada je totiž vázaná na jediný počítač, kam je nainstalována.

2. Prodej OEM licence systému Windows Vista Business nebo Ultimate, která uživatele opravňuje k downgradu na Windows XP Professional, se kterým mu můžete pomoci.

3. Prodej OEM licence systému Windows 7 Professional nebo Ultimate, která uživatele opravňuje k downgradu na Windows XP Professional. V případě systému Windows 7 je downgrade na systém Windows XP Professional časově omezen, a to buď na dobu 18 měsíců od obecné dostupnosti produktu, tedy do 22. 4. 2011, nebo do vydání aktualizace Service Pack 1 pro systém Windows 7, podle toho, která varianta nastane dříve.

4. Prostřednictvím downgradu na systém Windows XP Professional v rámci multilicenčních smluv systému Windows, které opravňují zákazníka používat starší verzi systému Windows. Tento způsob je vhodný pro malé i velké společnosti.

5. Downgradem na systém Windows XP Professional v rámci legalizační smlouvy Get Genuine Windows Agreement. Tato varianta je vhodná jak pro malé, tak i velké společnosti.

6. Prodej vybraných mini-notebooků, na kterých je předinstalovaný systém Windows XP Home.

Vydávání bezpečnostních aktualizací pro systém Windows XP a jeho obecná podpora ze strany společnosti Microsoft bude ukončena 14. 4. 2014.Komentáře