Po zprávách o Flashbacku narostly prodeje bezpečnostního softwaru pro Mac

Někteří výrobci antivirového softwaru zaznamenali nárůst prodejů či zvýšení počtu stažení bezplatných aplikací. Nový botnet Flashback ukazuje potřebu chránit zařízení Apple.

Po zprávách o Flashbacku narostly prodeje bezpečnostního softwaru pro MacFlashback způsobil nárůst prodeje bezpečnostního softwaru pro MacProdeje bezpečnostního softwaru pro Mac skokově vzrostly poté, co počítače Apple masivně zasáhl útok malwaru, ukazují statistiky a někteří výrobci antivirů.

Zaznamenali jsme výrazný nárůst prodeje i stažení trial verzí našeho softwaru,“ uvedl Peter James, mluvčí francouzské bezpečnostní společnosti Intego a dodává, že „část z toho je rozhodně vlivem Flashbacku.“ Intego, jež vyvíjí a prodívá pouze antivirus pro Mac. Konkrétní navýšení prodeje však nepublikoval.

Zájem vyvolalo nakažení až 600 000 Maců botnetem Flashback, do řady z nich pronikl přes nedávný exploit neopravené zranitelnosti v Javě.

Můžeme říci, že jsme zaznamenali nárůst stažení našeho bezplatného antiviru pro domácí uživatele Macu,“ uvedl Graham Cluley, senior technology konsultant společnosti Sophos, která kromě bezpečnostního softwaru pro podniky nabízí také bezplatný produkt pro spotřebitele Sophos Anti-Virus for Mac Home Edition.

Americký Computerworld dotázal také další výrobce antivirů pro Mac, jako jsou Symantec a F-Secure, ty však na otázku současných trendů prodeje neodpověděly.

Co na to App Store?

Zřejmý vývoj lze však vypozorovat ze statistik on-line marketu,Apple App Store, který zaznamenal silný nárůst zájmu o antiviry pro Mac.

Podle statistik AppShopper.com se bezplatná aplikace BitDefender Virus Scanner nyní nachází na 16. pozici v top 200 aplikací zdarma, přičemž je v tomto seznamu teprve 16 dní.

Další antivirus pro Mac Clam AV je nyní na 14. pozici. Přitom 2. 4., dva dny před rozšířením informací o infekci FlashBack, byl na 97. příčce.

Placený VirusBarrier Plus od Intego se nyní pohybuje na 70. příčce, přitom byl nejlépe 17. Na seznamu rop 200 AppShopper.com je teprve týden.

Kaspersky Virus Scanner, který se prodává za stejnou cenu 9,99 dolarů je aktuálně na 83. Pozici, nejlépe byl 73. po sedmi dnech na seznamu.

Poplašná zpráva nebo prodejní argument?

Někteří uživatelé Macu jsou však skeptičtí ohledně nakažení stovek až tisíců strojů Flashbackem a obviňují výrobce jako Dr. Web a Kaspersky, kteří rozsah nakažení malwarem vypočítali, z vytváření nadměrného humbuku s cílem prodávat svůj software.

Výrobci se však brání. Například Paul Ducklin, ředitel Sophosu pro region Asie-Pacifik názory ironicky kontroval: „Možná, že důvod, proč máme bezplatný produkt na ‚prodej‘, je ten, že si myslíme, že existuje reálné riziko.

Množství zasažených Maců ukázalo, jak mylná je představa, že pro produkty Apple nejsou antimalwarová řešení potřeba. Vzniká tak jasná příležitost prodat rostoucí základně uživatelů počítačů Mac bezpečnostní software.

Apple vydal 3. 4. aktualizaci Javy pro Mac OS X opravující chybu, jež umožňuje průnik Flashbacku a slíbil, že pravděpodobně během příštího týdny poskytne bezplatný nástroj pro detekci a odstranění malwaru.

Zdroj: IDG News Service, ChannelWorld
Úvodní foto: © vege - Fotolia.com

Komentáře