Pět věcí, které by vaši firemní zákazníci měli vědět o Windows 10 anniversary update

Operační systém Windows 10 oslavil první narozeniny a jako dárek dostal první velký update. Co přináší firemním uživatelům?

Pět věcí, které by vaši firemní zákazníci měli vědět o Windows 10 anniversary updateVýroční update Windows 10, který je dostupný od 2. 8., se soustředí na tři klíčové oblasti: pro domácí uživatele je zde skvělý Ink a funkce asistentky Cortany, pro IT oddělení je zase primárním důvodem upgradu bezpečnost aktualizované verze podnikového operačního systému.

Níže najdete seznam pěti věcí, které byste měli vědět o novém anniversary updatu.

 Windows 10

1. Cortanu nemůžete vypnout

Kromě toho, že je Cortana virtuální asistentkou (a že není dostupná v Češtině ani Slovenštině), slouží nyní jako „základ vyhledávání“ ve Windows 10. Microsoft chce, abyste místo procházení nabídkou start a interakce s jednotlivými aplikacemi použili Cortanu, která vás navede skrze systém.

Cortana vám logicky  dokáže pomoci jen do té míry, do jaké jí otevřete přístup do dalších aplikací. A jelikož ji nelze vypnout, jediný způsob, jak jí zabránit v přístupu k osobním informacím, je její odhlášení a odmítnutí přístupu k osobním informacím – tedy její ponechání jako vyhledávacího enginu bez funkcí osobní asistentky.

Nemyslím si, že lidé budou ochotní diktovat úkoly asistentce (navíc v cizím jazyce), jelikož to vyžaduje velkou změnu chování. Už na Siri, asistentce Applu, je vidět, že si lidé její využití mimo hrátky masověji neosvojili (a neosvojili si ani hlasové vytáčení, které je s námi od 90. let).

2. Bezpečnost doznala zlepšení

Jedním z hlavních důvodů, proč by firmy měly uvažovat o updatovaných Windows 10 je podle Microsoftu bezpečnost. Odkazuje se i na Ministerstvo obrany USA, která na nový systém přechází příští rok.

Bezpečnostní funkce Device Guard dovoluje firmám uzamknout hardware zařízení proti malwaru a pokročilým perzistentním hrozbám (APT). Windows Defender Advanced Threat Protection (WDATP) by měla poskytnout lepší vhled do ohrožení. Dále je zde Windows Infromation Protection (WIP), dříve označovaná jako ochrana podnikových dat, která má lépe oddělit firemní a osobní data zaměstnance.

Biometrické přihlašování přes Windows Hello bylo nyní rozšířeno na prohlížeč Edge, takže se uživatelů může přihlásit k různým webům a aplikacím bez nutnosti zadávat ručně heslo. Ale ruku na srdce – budou lidé ve firmách používat Edge?

Windows Defender Advanced Threat Protection

3. Ink je popravdě docela fajn

Ink, původně nástroj pro psaní na zařízeních řady Surface, je nyní integrovanou součástí Windows 10. Uživatelé by teď měli být schopni jen otevřít svůj notebook a začít psát. Kliknutím pera připojeného přes Bluetooth se otevře pracovní prostředí Ink bez potřeby loginu a uživatel si může ihned dělat zápisky do dokumentu nebo poznámek a sdílet je s kolegy přes OneNote, Dropbox nebo jinou podporovanou aplikaci.

V kombinaci s Cortanou (opět v anglickém jazyce), lze pak s poznámkami pracovat na další úrovni – např. když napíšete „tomorrow“, lze pravým kliknutí z poznámky naplánovat schůzku v kalendáři. Na druhou stranu, aby zákazník mohl používat Ink, potřebuje samozřejmě kompatibilní pero.

4. Další zásadní update čekejte za rok

Na základně dosavadních indicií a snaze Microsoftu přejít na „Windows as a Service“ je pravděpodobné, že další velký update funkcí přijde zase za rok.

Na druhou stranu si podniky mohou zvolit pomalejší tempo aktualizací a tzv. feature update přeskočit nebo odložit a nechat si víc času na testování nového OS ve svém prostředí.

5. Vylepšení Edge

S výročním updatem Microsoft vylepšil také rychlost svého prohlížeče Edge a přidal mu schopnost více šetřit spotřebu. Prohlížeč byl podle Microsoftu optimalizován, aby používal méně cyklů CPU, méně paměti a minimalizoval aktivitu na pozadí.

Další vylepšení, která stojí za zmínku

Windows Imaging and Configuration Designer (IDC) zjednodušuje nasazení. Dovoluje nyní instalovat ICD ICD s plným Windows ADK, nebo samostatně.

App-V (virtualizace aplikací) a UE-V (virtualizované nastavení uživatelského prostředí) je nyní součástí instalace Windows 10 a není potřeba jej separátně stahovat a doinstalovávat.

Výroční update má také schopnost se vzdáleně připojit k počítači, který je zapojený do Azure Active Directory.

Úprav se dočkala také správa hlavního panelu, který mimo jiné nyní dovoluje administrátorům přidávat a oddělávat připnuté aplikace, přičemž samotní uživatelé je mohou připínat také a měnit i jejich pořadí.

Celkové shrnutí novinek, které přináší Windows 10 anniversary update, včetně videa, připravil sesterský Computerworld.

*Původní znění článku bylo upraveno pro ChannelWorld.

Zdroj: IDG News Service, Microsoft
Úvodní foto: microsoft

Komentáře