Operační systém Windows 8 je hotov, na trh přijde 26. 10. 2012

Microsoft dokončil systém Windows 8 a uvolnil jej pro výroby. Kdy se dostane na trh a kdy do rukou partnerům Microsoftu a IT odborníkům? Jaké akce si Microsoft připravit pro uživatele dřívějších verzí?

Operační systém Windows 8 je hotov, na trh přijde 26. 10. 2012Operační systém Windows 8 je hotovSpolečnost Microsoft oznámila, že dokončila svůj nový operační systém Windows 8, který tak již byl uvolněn do výroby.

K dispozici bude celkem ve třech edicích (každá pak v 32bitové i 64bitové variantě). Na maloobchodním trhu se systém objeví 26. října 2012.

Doporučené maloobchodní ceny jednotlivých edic pro český trh Microsoft zatím nezveřejnil.

Na maloobchodním trhu budou dostupné dvě edice: levnější základní Windows 8 a dražší Windows 8 Pro, která má být vhodná pro náročnější uživatele a k nasazení do firemního prostředí.

Z pohledu koncového uživatele Windows 8 přináší jako bonus především šifrovací technologii BitLocker a možnost dokoupit aplikaci Windows Media Center, která byla z Windows 8 odstraněna.

Velké organizace budou moci multilicenčně pořídit též edici Windows 8 Enterprise. Ta by podle dříve zveřejněných oficiálních informací měla jako jediná podporovat technologii Windows To Go. Tato technologie umožňuje spouštění systému s vlastními soubory i nastavením na různých počítačích z připojeného flash disku.

Dřívější dostupnost pro partnery a odborníky

Hardwaroví partneři Microsoftu již mají finální sestavení systému, které bylo uvolněné do výroby, k dispozici. Mohou tak finalizovat přípravy nových zařízení, na která hodlají Windows 8 nasadit. Není tajemstvím, že mezi nimi bude i řada tabletů. Windows 8 jsou dostupné také pro hardwarové partnery za účelem přípravy ovladačů ke stávajícím nebo novým zařízením.

Od 16. 10. 2012 budou mít k systému Windows 8 přístup členové Microsoft Partner Network. Partnerům s aktivním předplatným Microsoft Action Pack bude systém zpřístupněn od 20. srpna 2012.

V rámci Microsoft Software Assurance bude možné stáhnout edici Windows 8 Enterprise od 16. 8. 2012 prostřednictvím multilicenčního portálu Volume Licence Service Center. Multilicenční zákazníci nevyužívající Microsoft Software Assurance si budou moci zakoupit upgrade na systém Windows 8 od 1. 9. prostřednictvím multilicenčních prodejců.

Pro ostatní zůstává zachována možnost vyzkoušet si poslední veřejnou testovací verzi Release Preview. Ta se ovšem ještě v řadě ohledů odlišuje od finální verze. Podle neoficiálních informací došlo ke změnám designu jak klasického desktopového prostředí (Windows 8 již nepoužívají Aero Glass známé z Windows Vista a Windows 8), tak v menší míře i u nového prostředí Metro. Hovoří se také třeba o odstranění podpory miniaplikací na ploše.

Akce pro uživatele dřívějších verzí

Dosavadní uživatelé Windows XP, Windows Vista nebo Windows 7 budou moci po uvedení systému na trh zakoupit Windows 8 Pro za akční cenu 29,99 €. Informace, že za tuto cenu získají Windows 8 Pro i testeři systémů, není zcela přesná. I ti totiž budou potřebovat podkladovou licenci k Windows XP, Windows Vista nebo Windows 7 (samotné testování Windows 8 neopravňuje k nákupu za uvedenou cenu).

Uživatelé, kteří si po 2. 6. 2012 pořídili nový počítač spolu s Windows 7, mají nárok z jeho libovolné edice (vyjma edice Starter) přejít na nový systém v dražší edici Windows 8 Pro za 14,99 €. Stejnou možnost budou mít i uživatelé, kteří si počítač s Windows 7 koupí až po uvedení Windows 8. Dotyčná akce se totiž vztahuje na počítače pořízené kdykoliv od 2. června 2012 až do 31. ledna 2013.

Zdroj: Microsoft, ChannelWorldKomentáře