Nepodceňujte ochranu svých databází

Pro kyberzločince není žádná firma příliš malá na to, aby se jim nevyplatilo ji napadnout. Řada majitelů malých a středních firem však žije v omylu, že internetový zločin se týká pouze nadnárodních gigantů nebo finančních institucí. (PR článek)

Nepodceňujte ochranu svých databázíMalé podniky jsou podle nich pod rozlišovací schopností kybernetických zločinců a hackerů. Tento mýtus je nejen nepravdivý, ale i velmi nebezpečný.

Faktem je, že cílem kyberzločinu může být úplně každá firma, nezávisle na své velikosti, oboru podnikání nebo podílu na trhu. Útočníci nerozlišují firmy na velké a malé. Své potenciální cíle si vybírají podle toho, jestli existuje šance, že jim jejich útok přinese zisk. Největší naděje na úspěch není u firem s největším kapitálem, ale právě u těch s nejnižší úrovní zabezpečení. Vedoucí pracovníci, kteří na bezpečnost rezignují, protože ji nepovažují za důležitou, tak významně hazardují s rizikem, že se hackeři zaměří právě na ně.

Dalším typickým mýtem je domněnka, že malé a střední firmy nemají žádná aktiva, která by pro kyberzločince byla atraktivní. Společnosti všech velikostí přitom denně čelí malwaru, který se zaměřuje na sběr přístupových údajů a hesel k bankovním účtům, internetovým službám a databázím. Takové zboží pak útočníci prodávají dál, nebo se sami pokoušejí je zneužít. Pokud se jim nepodaří přímo vysát váš bankovní účet, mohou získat třeba citlivá data o vašich zaměstnancích, klientech a dodavatelích. Taková ztráta či únik může mít bezprostřední vliv na hospodaření firmy, ale také na renomé značky u zákazníků a dodavatelů.

Každý den vzniká zhruba 200 tisíc nových hrozeb a po internetu jich další kolují desítky milionů. Velká část z nich se zaměřuje právě na malé a střední podniky. Jejich „šance na úspěch“ se zvyšují kvůli tomu, že malé firmy zcela rezignují na možnost vyčlenit z vždy omezeného rozpočtu peníze na počítačovou bezpečnost. Raději finance ušetří, čímž však riskují, že jejich bezbrannosti jednou někdo zneužije.

Bezpečnost přitom neznamená pouze instalaci antivirového softwaru, jehož absence je v dnešní době naprosto neomluvitelná. Důležité je také vzdělávat vlastní zaměstnance. Právě z jejich strany totiž hrozí pro firmu největší nebezpečí. Někteří z nich prostě neodolají sdílení falešných příspěvků slibujících iPhone zdarma nebo fotky nahých celebrit, za nimiž se však skrývá malware. Stejně tak se dá jen těžko ohlídat, aby nikdo z vašich pracovníků nenaletěl na phishingový e-mail. Podvody, spam a falešné zprávy na sociálních sítích zkrátka jen tak ze světa nezmizí.

Je tedy potřeba si uvědomit, že úniky důležitých informací nebo zavlečení virové nákazy nezpůsobují pouze tzv. kyberzločinci. Za velkou částí z nich stojí právě vaši zaměstnanci, kteří při své činnosti nejsou buď dostatečně ostražití a pečliví, nebo je zaměstnavatel neseznámil se zásadami počítačové bezpečnosti. Malwarové infekci může na cestě do firemního serveru pomoci zaměstnanec, který ji na firemní server zavleče nevědomky, ukrytou třeba mezi ostatními firemními daty.

Důležitou ochranou před kybernetickými útoky je ochrana serverů, na nichž se nacházejí nejdůležitější elektronická aktiva firmy. Produkt ESET Security pro Microsoft SharePoint Server dokáže ochránit všechny servery a soubory v reálném čase. Jsou chráněny před kybernetickými hrozbami včetně těch, které se zaměřují na přístup k systémovým souborům. Technologie ESET navíc přináší ověřenou ochranu, aniž by zatěžovala systémové prostředky důležité pro plynulý chod prioritních úloh serveru. Firmy různých velikostí tak nyní mohou efektivně chránit své SharePoint Servery. Produkt je k dispozici samozřejmě i v české jazykové verzi.

ESET Security pro Microsoft SharePoint Server nabízí antivirovou a antispywarovou ochranu, filtrování založené na pravidlech, plynulou identifikaci operací a funkcionality ESET SysInspector a ESET SysRescue. Řešení lze vzdáleně spravovat prostřednictvím nástroje ESET Remote Administrator. ESET Security umožňuje administrátorům aplikovat komplexní bezpečnostní politiku, provádět v reálném čase nepřetržité hloubkové skenování celého datového úložiště SharePoint v rámci databáze, a to podle plánu nebo na vyžádání.

Zdroj: ESET
Úvodní foto: ESET Software

Komentáře