Microsoft zvyšuje ceny CAL licencí k serverovým produktům

Microsoft zveřejnil detaily navýšení cen CAL licencí, které vcházejí v platnost 1. 12. 2012.

Microsoft zvyšuje ceny CAL licencí k serverovým produktůmMicrosoft zvyšuje ceny CAL licencí k serverovým produktůmPodle Constellation Research podal Microsoft informaci o zvýšení cen CAL (client access licence) licencí svým resellerům s tím, že ponechal na nich, zda budou informovat své klienty.

Tzv. CAL licence na uživatele, která umožňuje uživateli přistupovat k funkcionalitám softwaru od Microsoftu z různých zařízení, se od prosince zdraží o 15 %.

Cena tzv. CAL licence pro zařízení, která umožňují konkrétnímu zařízení přistupovat k softwaru Microsoftu bez ohledu na uživatele, se nemění.

Produkty, kterých se týká zvýšení cen CAL licencí, zahrnují server Bing map, Exchange server, Project server, Sharepoint server, System Centre, Visual Studio TFS a Windows server.

Změna se týká také Lync Serveru 2013, kdy podniky již nebudou mít možnost vybírat mezi standardní a enterprise verzí. Místo ceny 695 dolarů za standardní verzi Lync serveru budou mít společnosti možnost koupit pouze enterprise Lync server za 3 646 dolarů.

Také u Sharepoint Serveru 2013 se verze zužují na jednu, u které nárůst ceny dosahuje 37 %. Dále pak nebude dostupné Visio Premium, přičemž ceny pro Visio standard narůstají o 20 % a ceny za Visio professional o 5 %.

Navýšení cen se dotkne i zákazníků cloudových řešení. Cena Office 365 naroste mezi 5 – 8 % podle toho, jaký plán klient využívá.

Zvýšení cen může organizacím umožnit pozastavit či zvážit jaké typy CAL licencní skutečně potřebují: CAL na zařízení, CAL na uživatele, nebo kombinaci obou,“ uvedl E. Brent Kelly, global analytik v Constellation Research.

Jinak může být čas zvážit krok do cloudových clužeb, kde je cena nastavena na měsíc. Některé organizace využívající Software Assurance Microsoftu budou mít pravděpodobně příliš mnoho licencí a cloudový model, který jim umožní zvyšovat či snižovat počet licencí, tak nyní bude dávat větší smysl,“ dodal Kelly.

Zdroj: IDG News Service, Constellation Research
Úvodní foto: © Sergey Nivens - Fotolia.com

Komentáře