Microsoft zaznamenal výjimečně dobrý fiskální rok 2011

Prodeje podnikového softwaru služeb společnosti Microsoft poprvé překonaly prodej Windows. Roční obrat společnosti dosáhl historického maxima.

Microsoft zaznamenal výjimečně dobrý fiskální rok 2011Microsoft zaznamenal výjimečně dobrý rok v prodejíchVe fiskálním roce končícím 30. 6. 2011 Microsoft vygeneroval příjem ve výši 69,94 miliard dolarů, což je historické maximum a meziroční růst o 12 %. Čistý zisk vzrostl meziročně o 23 % na 23,15 miliardy dolarů.

Ve čtvrtém čtvrtletí tohoto fiskálního roku dosáhl obrat Microsoftu 17,37 miliardy dolarů a meziročně rostl o 8 %. Čistý zisk představoval 5,87 miliard dolarů s meziročním růstem o 30 %.

Microsoftu vydělal na serverech a Xboxu

Příjmy divize Business rostly meziročně o 7 % za čtvrtletí a o 16 % za celý rok, a to především díky uvedení Microsoft Office 2010, které zaznamenalo prodej 100 milionů licencí. Divize dosáhla tržeb ve výši 5,8 miliardy dolarů za čtvrtletí a 22 miliard za celý rok.

Naopak obrat divize Windows a Windows Live poklesl meziročně o 1 % za poslední kvartál a o 2 % za celý rok vlivem stagnující poptávky po počítačích. Tato divize generovala obrat 4,74 miliardy dolarů za čtvrtletí a 19,02 miliardy za celý rok.

Tržby divize Server and Tools rostly za čtvrtletí meziročně o 12 % a za rok o 11 % díky rostoucí poptávce po Windows Server, System Center a SQL Server. Divize Server and Tools vykázala obrat 4,6 miliardy v rámci čtvrtletí a 17 miliard za fiskální rok 2011.

Divize Entertainment and Devices ohlásila nejsilnější růst tržeb ze všech divizí s navýšením obratu o 30 % za čtvrtletí a 45 % za celý rok. Hlavní podíl na výsledcích mají prodeje Xboxu a souvisejících her a služeb. Herní divize zaznamenala příjmy ve výši 1,5 miliardy dolarů za čtvrtletí a 8,9 miliardy dolarů za rok 2011.

Výsledky Microsoftu napříč všemi oblastmi překonaly původní odhady analytiků.

Podniky zachránily klesající prodeje pc do domácností

Podnikové prodeje dopomohly Microsoftu k dobrým výsledkům podstatně více než spotřebitelé, jejichž nákupy poklesly o 8 %, zatímco prodej podnikových PC rostl o 27 %. Microsoft odhaduje, že světový trh s počítači poklesl za předchozích 12 měsíců o 2 %.

V podnikové sféře se dařilo prodávat Windows 7 a rostly i prodeje dalších produktů. Tržby z prodeje Microsoft Dynamics rostly o 19 %. Tržby za Premium Windows Server a System Center rostly o 20 % a obrat z prodeje prémiových služeb SQL rostl podobně.

V následujícím období Microsoft očekává růst tržeb ze služeb Office 365, které výrobce představil minulý měsíc. Naděje vkládá také do akvírovaného Skypu, který by měl podle prohlášení společnosti přinést nové obchodní příležitosti.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře