Microsoft zaznamenal rekordní čtvrtletí, on-line služby však stále prodělávají

Softwarový gigant Microsoft oznámil výsledky za první čtvrtletí fiskálního roku 2012. Kolik utržil a jak se vedlo jednotlivým divizím?

Microsoft zaznamenal rekordní čtvrtletí, on-line služby však stále prodělávajíNavzdory slabé poptávce koncových zákazníků po počítačích, zaznamenal Microsoft v prvním čtvrtletí fiskálního roku 2012, které pro společnost skončilo 30. září, rekordní obrat 17,37 miliard dolarů. Foto: © Corgarashu - Fotolia.comNavzdory slabé poptávce koncových zákazníků po počítačích, zaznamenal Microsoft v prvním čtvrtletí fiskálního roku 2012, které pro společnost skončilo 30. 9., rekordní obrat 17,37 miliardy dolarů.

Téměř o 200 milionů tak překonal očekávání analytiků a meziroční růst tržeb dosáhl 7 %. Spolu s obratem rostl Microsoftu také provozní (1 %) a čistý zisk (6 %) na 7,2 miliardy, respektive 5,74 miliardy dolarů. Polepšili si také akcionáři, když rozředěný zisk na akcii rostl o 10 % a dosáhl 0,68 dolaru.

Divize Microsoft Business oznámila ve sledovaném období obrat 5,62 miliardy dolarů, což znamená meziroční růst 8 %. Obrat řešení Lync rostl o 25 % a Microsoft Dynamics o 17 %. Další serverové produkty jako je SharePoint a Exchange rostly o více jak 10 %.

Divize Server & Tools zaznamenala v prvním čtvrtletí fiskálního roku 2012 obrat 4,25 miliardy dolarů a meziroční růst 10 %. Podle Microsoftu se jedná už o šesté čtvrtletí v řadě, kdy si tato divize meziročně polepšila. Nejvíce se na obratu podílely nástroje SQL Server, Windows Sever, System Center a balík Enterprise CAL.

Konzole Xbox rozšíří televizní služba

Pozitivní výsledky zaznamenala firma také na trhu herních konzolí. Xbox 360 je podle Microsoftu již devět měsíců v řadě nejprodávanější herní konzolí ve Spojených státech. Další službu pro Xbox v podobě Xbox TV s více než 40 poskytovateli obsahu spustí firma do konce kalendářního roku.

Microsoft prodal v prvním fiskálním čtvrtletí 2012 celkem 2,3 milionu konzolí. Meziročně si tak pohoršil z 2,8 milionu. Celkový obrat divize Entertainment and Devices činil v daném období 1,96 miliardy dolarů a vůči stejnému období vloni představuje růst o 9 %. Příjmy v tomto segmentu Microsoft získává také z patentových poplatků od výrobců mobilních telefonů s operačním systémem Android.

Tablety útočí na netbooky a snižují prodej operačního systému Windows

Divize Windows a Windows Live zlepšila svůj obrat vůči předchozímu čtvrtletí pouze o 2 %, přičemž dosáhla tržeb ve výši 4,87 miliardy dolarů. Snížily se především zisky z prodeje operačních systémů do netbooků. „Tabletům se daří velmi době, ale kanibalizují trh netbooků,“ uvedl Peter Klein, CFO Microsoftu. Klein poznamenal, že Applu se ve čtvrtém fiskálním období podařilo prodat 11,1 milionů tabletů.

Podle analytiků se ve sledovaném období prodalo 91,8 milionu počítačů, přičemž PC s operačním systémem Windows se ve firemním segmentu prodalo o 5 % více, zatímco prodeje koncovým zákazníkům zůstaly přibližně na stejné hodnotě.

Microsoft už prodal celkem 450 milionů licencí na nejnovější operační Systém Windows 7 a ten má podle analytické společnosti StatCounter již 50% podíl na trhu operačních systémů. Úspěch navíc zaznamenává i ve firemním segmentu, kde často nahrazuje Windows XP.

Slabým článkem v Microsoftu je i nadále divize Online Services, která v letošním prvním fiskálním čtvrtletí ztratila 494 milionů dolarů. Přesto se jedná o zlepšení, neboť loni ve stejném období dosáhla ztráty 558 milionů dolarů. Podle Microsoftu má Bing v současné době podíl přibližně 15% podíl na trhu vyhledávačů. K tomuto číslu je nicméně připočítán i podíl Yahoo, které služeb Bingu využívá.

Zdroj: IDG News Service
Foto: © Corgarashu - Fotolia.com
Úvodní foto: © Corgarashu - Fotolia.com

Komentáře