Microsoft: Vyděláváme víc na cloudové než on-premise verzi Exchange

Softwarový gigant Microsoft oznámil, že příjem na uživatele v cloudu dosahuje vyšší částky než u on-premise e-mailovách licencí.

Microsoft: Vyděláváme víc na cloudové než on-premise verzi ExchangeMicrosoft: Vyděláváme víc na cloudové než on-premise verzi ExchangeMicrosoft prohlásil, že vydělává více peněz za uživatele z cloudového Exchange mailu než z prodeje původní „legacy“ verze Exchange Serveru, který dnes nasazuje většina podniků.

Bill Koefoed, Microsoft investor relations GM uvedl na konferenci Technology, Media & Telecommunications, že „Zákazníci, kteří si zakoupili Exchange jako součást cloudové služby Office 365 platí sotva 10 dolarů měsíčně, což je méně než náklady na provoz vlastních Exchange serverů. Většina z této částky jde však Microsoftu.“

To však neznamená, že Microsoft vydělává v cloudu více než v tradičním prodeji softwarových licencí. Zákaznickou základnou Microsoftu jsou především malé podniky. Aby dosáhl podobného zisku na uživatele, musel by na Office 365 nalákat velké podniky.

Jednoduché počty

Řekněme, že podnik vydá za provoz Exchange 15 dolarů na uživatele na měsíc, a z toho jsou 2 dolary pro Microsoft a 13 dolarů za pronájem, napájení, správu databáze, hardware a další služby spojené s provozem Exchange on-premise,“ uvedl Koefoed.

V případě cloudové verze by podle Koefoeda s cenou 10 dolarů za uživatele podnik ušetřil třetinu nákladů, Microsoft by naopak navýšil obrat až pětkrát a jeho zisk by se pohyboval mezi 3 až 4 dolary za uživatele na měsíc (náklady pak tvoří provoz datových center Microsoftu).

Velké podniky však mohou dosahovat významných úspor z rozsahu a proto se jim provoz Exchange serveru on-premise může spíše vyplatit. S nabídkou služby Office 365 tak Microsoft cílí hlavně na menší podniky.

V České republice Microsoft představil Office 365 v červnu.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře