Microsoft upouští od Office Starter v nových počítačích

S Windows 8 a novou verzí kancelářského balíku již Microsoft nebude nabízet Office v edici Starter. Rozhodnutí zdůvodňuje „špatnou uživatelskou zkušeností“ ve Windows 8.Microsoft upouští od Office Starter v nových počítačíchMicrosoft informoval OEM výrobce, aby místo edice Starter začali při sestavování počítačů s Windows 7 instalovat nový nástroj „Office 2010 Transition OEM Preinstallation Kit“ (OPK).

O rozhodnutí přestat nabízet Microsoft Office Starter 2010 zpravila jako první na blogu ZDNet Marry Jo Foley.

„Office 2010 Transition OPK neobsahuje Office Starter 2010,“ informuje dokumentace publikovaná na webu Microsoftu.

Stejný kit lze použít pro instalaci bezplatného antivirového softwaru Microsoft Security Essentials i kompletních edic Office 2010.

Ve stejném dokumentu Microsoft „důrazně“ doporučil OEM výrobcům, aby nové nástroje použili při instalaci Office na počítačích s Windows 7, a varoval je, že OPK bude „vyžadován na všech PC s instalovanými Windows 8.“

Vzhledem k tomu, že začátek prodeje Office 2013 se očekává na pozdější datum než uvedení Windows 8, budou OEM výrobci muset na svých počítačích po nějakou dobu dodávat Office 2010.

„OPK verze předcházející Office 2010 Transition OPK instalovanému na počítačích s Windows 8 mohou způsobit špatnou uživatelskou zkušenost s Office Starter 2010,“ dodal Microsoft pro vysvětlení, proč opouští Office Starter 2010.

Zákazníci, kteří si zakoupí počítače s Windows 7 a Office Starter 2010 budou upozornění o nutném updatu, pokud budou chtít své PC upgradovat na Windows 8. Záplata se bude distribuovat přes Windows Update.

Microsoft neodpověděl na dotaz IDG, zda upouští od Office Starter 2010 nebo jej u OEM něco nahradí.

Jak vznikl Office Starter?

Balík Office Starter 2012, který Microsoft vytvořil v roce 2009, byl náhradou za Microsoft Works, výchozí aplikační balík nabízený jako bundle OEM výrobcům počítačů.

Starter obsahoval Word 2010 a Excel 2010 a jako bezplatná OEM nabídka fungoval jako „ochutnávka“ plnohodnotného kancelářského balíku kupcům nových počítačů. Záměrem Microsoftu bylo pochopitelně převedení zákazníků na placenou verzi (Office Home and Student, nebo Office Home and Business).

Kromě limitované funkcionality Wordu a Excelu obsahoval Office Starter 2010 také reklamu. Nejednalo se o trial verzi, kterou si uživatelé mohou v současné době stáhnout z webu Microsoftu a používat ji po dobu 60 dní.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře