Microsoft přichází s argumenty pro legální software

Firmy, které využívají nelegální software, šetří finanční prostředky, které jim zdánlivě poskytují konkurenční výhodu. Jak však přesvědčit firmy, že se investice do softwaru vyplatí?

Microsoft přichází s argumenty pro legální softwareMicrosoft přichází s argumenty pro legální softwareVýrobní společnosti ve střední a východní Evropě, které pro podnikání využívají pouze legální software, čelí značnému konkurenčnímu tlaku. Konkurenti užívající pirátský software oproti nim v celku ročně ušetří 7 miliard korun.

Vyplývá to ze studie mezi 17 zeměmi ze střední a východní Evropy, Latinské Ameriky a Asie, kterou zorganizovala společnost Microsoft ve snaze vyčíslit dopady pirátství a přispět k větší ochraně duševního vlastnictví.

Pokud je uživatel nelegálního softwaru odhalen, vystavuje se riziku vysoké náhrady škody. „V Česku se kompenzace poškozeným výrobcům softwaru pohybuje v průměru okolo 260 tisíc korun. Lidé, kteří se dopustí trestného činu porušení autorského práva, rovněž riskují odnětí svobody na dobu až 8 let,“ uvedla v tiskovém oznámení Zuzana Predigerová, manažerka protipirátských aktivit ve společnosti Microsoft.

Kromě finančních a trestněprávních postihů zvyšuje využívání nelegálního softwaru bezpečnostní riziko. Podle studie společnosti Harrison Group čelí firmy používající nelegální software o 73 % vyššímu riziku ztráty nebo zničení citlivých dat a o 43 % vyššímu riziku kritického výpadku infrastruktury trvajícího déle než 24 hodin.

Firmy při nákupu licencí zbytečně přeplácí

Robert Kleiner, člen představenstva AuditPro v oznámení upozornil na zbytečné výdaje firem za software: „Paradoxně i společnosti, které nakupují legální software, tomuto majetku mnohdy nevěnují dostatek pozornosti. Využívají ho neefektivně či dokonce pořizují další licence zbytečně, aniž by si nejdříve zmapovaly aktuální situaci ve firmě a znaly alespoň v základních obrysech vytíženost svých zaměstnanců a jejich pracovních prostředků, tedy počítačů a software.

České organizace se mohou o rizicích nelegálního software a naopak přínosech správy a užití legálního softwaru dozvědět například na webu www.legalnisoftware.cz nebo od minulého týdne rovněž na stránkách www.softwarenekradu.cz a na facebookovém profilu http://www.facebook.com/softwarenekradu.

Zdroj: Microsoft
Úvodní foto: © Mopic - Fotolia.com

Komentáře