Microsoft představil edice Windows 8, jsou tři

Softwarový gigant představil edice chystaného operačního systému Windows 8. Jaké jsou detaily?

Microsoft představil edice Windows 8, jsou třiZákladní edice určená pro domácnosti se jmenuje jednoduše Windows 8, pro podniky je určena edice Windows 8 Pro. Základní edice určená pro domácnosti se jmenuje jednoduše Windows 8, pro podniky je určena edice Windows 8 Pro. Nejnovějším přírůstkem je Windows 8 RT, která je určena pro zařízení s procesory ARM. Ta jsou známa také pod zkratkou WOA neboli Windows on ARM.

Už v základní verzi si boudou moci uživatelé měnit jazyk za běhu operačního systému, což bylo dříve výsadou vyšších verzí. S Windows 8 získají uživatelé také novou verzi Windows Exploreru, správce úloh a lepší podporu pro více monitorů.

Windows 8 Pro budou podnikům nabízet lepší podporu pro management, virtualizaci, šifrování dat a připojení do domény. V podstatě čtvrtou edicí jsou Windows 8 Enterprise. Jedná se o speciální edici Windows 8 Pro určenou pouze pro korporace se smlouvou Software Assurance.

Bližší rozdíly mezi edicemi

Edice Pro i Enterprise na rozdíl od základní verze disponují nástroji BitLocker a BitLocker To Go pro šifrování disků, možností bootovaní z vrituálního disku (VHD boot), virtuálním klientem pro Hyper-V, šifrovaným souborovým systémem, skupinovou politikou a hostem pro vzdálenou plochu.

Windows 8 RT budou dodávané pouze spolu s hardwarem od ARM. Zařízení by měla být tenká, lehká a Microsoft také slibuje vysokou výdrž na baterii. Edice RT bude také zahrnovat Microsoft Word, Excel, Power Point a OneNote v provedení optimalizovaném pro dotykové ovládání.

Upgradovat na novou verzi systému mohou pouze uživatelé Windows 7, Vista zůstává bez podpory. Na Windows 8 či Windows 8 Pro je možné upgradovat z verzí Windows 7 Starter, Home Basic a Home Premium. Z edicí Professional a Ultimate je možný přechod pouze na WIndows 8 Pro.

Zdroj: IDG News Service
Komentáře