Microsoft kvůli patentovým sporům přesouvá evropské distribuční centrum

Microsoft stěhuje své evropské distribuční centrum z Německa do Nizozemí kvůli pokračujícím patentovým sporům s Motorolou.

Microsoft kvůli patentovým sporům přesouvá evropské distribuční centrumMicrosoft kvůli patentovým sporům přesouvá evropské distribuční centrumRozhodnutí společnosti Microsoft přesunout evropské distribuční centrum do Holandska vyvolal soudní spor, který začala Motorola kvůli video standardu H.264. „Problém je, že Motorola nedostává slibům o svých patentech,“ uvedl Thomas Baumgärtner, mluvčí Microsoftu.

Microsoft používá standard H.264 mimo jiné ve Windows 7 a herní konzoli Xbox. Rozhodnutí soudu v německém Mannheimu, jež padne 17. 4., by v případě vítězství Motoroly mohlo zastavit distribuci některých hlavních produktů včetně operačních systémů a ovlivnit tak i další země, jež zásobuje německý sklad.

Raději bychom ponechali své distribuční centrum v Německu, kde funguje již řadu let. Bohužel je však riziko hrozící v rámci soudního sporu s Motorolou příliš vysoké,“ dodal Thomas Baumgärtner.

Motorola nedávno odmítla nabídku dluhopisů ve výši 300 milionů dolarů, kterou Microsoft podal pro pozdržení možných dopadů rozhodnutí soudu.

Rozumná cena za patent?

Důvodem sporu jsou tzv. FRAND (fair, reasonable, and non-discriminatory), tedy spravedlivé, přiměřené a nediskriminační podmínky licencování technologií, které používají firmy konkurující si na trhu. Držitelé nezbytných patentů na technologie používané v určitém odvětví by měli ostatním nabídnout jejich licenci za rozumnou cenu. Microsoft však návrh Motoroly označil za „protiklad rozumného“.

Centrála Microsoftu na dotaz ChannelWorldu uvedla, že „Česká republika ani Slovensko nebudou tímto přesunem ovlivněny.“

Německo se v poslední době stalo hlavním bojištěm pro patentové války mezi předními výrobci mobilních telefonů, tabletů a jejich operačního systému. Jedná se přitom trh o hodnotě miliard dolarů.

Zdroj: IDG News Service, ChannelWorld
Úvodní foto: © Mopic - Fotolia.com

Komentáře