Microsoft chystá cloudové řešení pro koncové uživatele

Softwarový výrobce Microsoft uspořádal World Partner Conference 2010 ve Washingtonu, kde oznámil, že chystá clodové řešení pro koncové uživatele. Jaké novinky společnost plánuje?Microsoft tak v blízké budoucnosti hodlá ke svým veřejným, privátním a hybridním cloudům přidat cloudy osobníOsobní cloudy se mohou z hlediska partnerské konference Microsoftu zdát trochu mimo téma, na pravou míru to ale okamžitě uvedl Brad Brooks, viceprezident marketingu. Brooks tvrdí, že rozdíl mezi tím co děláme na domácím a co na pracovním počítači se zmenšuje. Tím pádem prý mizí i rozdíl mezi řešeními pro domácnosti a pro firmy.

Microsoft tak v blízké budoucnosti hodlá ke svým veřejným, privátním a hybridním cloudům přidat cloudy osobní. „Technologie by nás měli více propojit, podpořit kreativitu a produktivitu. Nyní je ale vše roztroušeno mezi osobními počítači, telefony, flash disky a podobně. Častokrát jsou naše data všude možně, jen ne tam, kde jsou zrovna potřeba,“ uvedl Brad Brooks.

Vše v cloudu

Vize osobních cloudů je tedy přibližně následující. Všechna zařízení podporující technologie Microsoftu jako notebooky, osobní počítače, slate PC, mobilní telefony či Xbox jsou nepřetržitě připojeny k internetu a synchronizovány s ostatními. Praktické užití pak zní skutečně jako příjemná hudba budoucnosti – jste na dovolené a na mobilním telefonu s Windows Phone 7 vyfotíte fotografii. Tu můžete okamžitě editovat na svém netbooku (či notebooku) a to bez manuálního přenesení fotografie z mobilu do daného počítače (přenos proběhne do cloudu, kde budou mít k fotografii přístup všechna další zařízení). V tu samou chvíli má obrázek přístupný i zbytek vaší rodiny například pomocí Xboxu 360.

Na World Partner Conference předvedl Brad Brooks i první demonstraci. Na jednom z notebooků si pomocí služby Zune stáhl několik písniček. Jakmile stahování skončilo, Brooks vzal do ruky jiný notebook a s ním měl okamžitě k čerstvě staženým hudebním nahrávkám přístup.

Microsoft také oznámil, že následující verze Windows Live Messengeru již bude umožňovat sdílení dokumentů, fotografií a videa v reálném čase. K dispozici bude i možnost videohovoru (jednoduchá telepresence pro domácnost).

Na závěr tak zůstává pouze otázka, zda se domácí uživatelé nechají uzavřít do kruhu technologií Microsoftu a zda vše bude fungovat jak má. Vám však mohou tyto technologie posloužit jako nové prodejními argumenty, a to jak u herních zařízení, tak u mobilních telefonů a počítačů.

Zdroj: IDG News Service, ChannelWorldKomentáře