Microsoft a Nokia vydají 18 milionů eur na podporu vývoje aplikací

Společnosti Microsoft a Nokia vyhlásily univerzitní program, v rámci kterého poskytnou 18 milionů euro vývojářům pro vytváření mobilních aplikací. Jaké jsou podmínky?Microsoft a Nokia vydají 18 milionů eur na podporu vývoje aplikacíV následujících třech letech investují Microsoft a Nokia 18 milionů eur do vývoje nových mobilních aplikací s cílem pomoci vytvářet aplikace pro Windows Phone.

Program s názvem AppCampus bude na finské univerzitě Aalto odstartován v květnu, kdy budou moci podnikatelé začít žádat o granty.

Výrobci si investici rozdělí napůl. Kolik nakonec investují, bude záležet na kvalitě aplikací, uvedl Kai Öistämö, výkonný viceprezident společnosti Nokia. „Našim cílem je přilákat tisíce žadatelů z řad studentů a podnikatelů po celém světě,“ uvedl Öistämö.

Účastníci programu dostanou finanční podporu, aniž by se museli zavazovat investorům a získají podporu při řešení technických problémů a při komercionalizaci aplikací.

Grant bude udělován pouze pro aplikace pro Windows Phone a žadatelé, kteří v rámci programu aplikace vyvinou, se zavazují k šestiměsíční exkluzivitě.

Kromě Windows Phone bude případně možné zažádat také o grant pro Symbian a aplikace pro Série 40.

Analytici vidí náskok Applu a Androidu

To jen ukazuje, jaký důraz Nokia a Microsoft kladou na vývoj aplikací. Obě společnosti hrají na honěnou s firmami Apple a Google,“ uvedl Paolo Pescator, analytik v CCS Insight.

V současné době obsahuje Microsoft Marketplace okolo 70 000 aplikací, což je o 20 000 více než v prosinci 2011. Pro porovnání Apple App Store měl na začátku března 2012 kolem 550 000 aplikací.

Zpráva od společností Appcelerator a IDC z minulého úterý uvádí, že 37 % vývojářů zajímá vytváření aplikací pro Windows Phone a 18 % exkluzivně pro telefony Nokia Lumia. Vývoj aplikací pro Android pak zajímá 79 % vývojářů a pro iOS 89 % developerů.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře