McAfee: Firmy riskují bezpečnost mobilními zaměstnanci

Studie společnosti McAfee a centra Cylab ukazuje na rizikové chování uživatelů a nedostatečnou ochranu proti mobilním hrozbám. Seznamte se výsledky.McAfee: Firmy riskují bezpečnost mobilními zaměstnanci Foto: © redav - Fotolia.comSpolečnost McAfee zveřejnila studii Mobilita a bezpečnost: oslnivé příležitosti, vážné výzvy. Výzkum zjistil, že 63 % mobilních zařízeních připojovaných k firemní síti lidé současně používají i pro soukromé účely, i když konkrétní čísla se liší podle jednotlivých kategorií (notebooky, netbooky, smartphony, tablety, přenosná paměťová média...).

Mnoho z nich však nezná politiku své firmy a zásady, které používání těchto zařízení podrobněji upravují,“ uvedl v tiskovém oznámení Pavel Hanko, territory manager ČR a SR.

Závislost na mobilních zařízeních je už dnes značná a stále se podle průzkumu zvyšuje (za poslední rok u 7 z 10 zkoumaných firem). Téměř polovina organizací v průzkumu uvedla, že na mobilní zařízení velmi spoléhá. Zdaleka se již nejedná pouze o notebooky.

Spolu s konzumerizací IT nyní ve firmách existuje velmi heterogenní prostředí mobilních platforem, a to i v případě samotných smartphonů – BlackBerry se již s rostoucím využití jiných značek nedá pokládat za standard.

Hlavní zjištění studie

  • IT profesionálové i koncoví uživatelé vnímají jako největší bezpečnostní riziko ztrátu nebo krádež mobilního zařízení – 4 z 10 dotázaných organizací zaznamenaly ztrátu nebo krádež mobilních zařízení, přičemž polovina z těchto zařízení obsahovala kritická podniková data. Více než třetina incidentů znamenala pro dotčenou firmu finanční ztráty (jiné než cena samotného zařízení). Dvě třetiny organizací v důsledku ztráty mobilního zařízení vylepšilo svou bezpečnostní politiku.
  • Rizikové chování a slabé zabezpečení jsou běžné – méně než polovina dotázaných uživatelů zálohuje data ze svých přístrojů častěji než jen jednou týdně. Polovina lidí má v mobilním zařízení uložena citlivá data (hesla, PIN nebo další údaje o platební kartě). Jeden ze tří uživatelů ukládá na mobilní zařízení i citlivá firemní data.
  • Rozpor mezi deklarovanou firemní politikou a realitou – 95 % dotázaných organizací má zavedeny politiky vztahující se k používání mobilních zařízení, ale pouze třetina zaměstnanců je s nimi podrobněji seznámena. Firmy uvádějí, že mají problém svoji politiku vynutit. Přitom 4 z 10 organizací nijak neomezují počet zařízení, která uživatelé mohou připojovat. Stejně tak dvě pětiny firem nijak neomezují přístup k webu z mobilních zařízení, stahování obsahu ani instalaci nových aplikací.

On-line dotazování realizovala výzkumná firma Vanson Bourne. V rámci průzkumu odpovědělo více než 1 500 respondentů ze 14 zemí (USA, Kanada, Mexiko, Brazílie, Velká Británie, Francie, Německo, Španělsko, Nizozemí, Švýcarsko, Indie, Čína, Japonsko, Austrálie).

Účastníci průzkumu byli rozděleni na dvě skupiny: na koncové uživatele mobilních zařízení a na IT manažery s rozhodovací pravomocí. Studie byla provedena ve firmách se 100 a více zaměstnanci.

Plnou verzi studie naleznete zde.

Zdroj: McAfeeKomentáře