Linuxové Ubuntu zamíří do mobilů a tabletů

Společnost Canonical má smělé plány se svým systémem Ubuntu. Po osobních počítačích a serverech má být do roku 2014 k dispozici také pro mobily a tablety.Canonical: linuxové Ubuntu zamíří do mobilů a tabletůSpolečnost Canonical, která stojí za populární linuxovou distribucí Ubuntu, chce svůj systém v budoucnu nabídnout i pro tablety, chytré mobily a chytré televize.

Ubuntu by tak konkurovalo zejména systému Android od Googlu, který má rovněž linuxové kořeny.

Podobné zprávy se objevovaly už v minulých letech. Tentokrát ale plán rozšíření Ubuntu na tablety a mobily potvrdil přímo Mark Shuttleworth, zakladatel společnosti Canonical. Učinil tak na setkání s vývojáři, které se konalo v americkém Orlandu.

Mark Shuttleworth řekl, že rozšíření záběru Ubuntu o mobily, tablety a televizory je prý přirozeným vývojem. Systém vzniká s mottem „Linux pro lidi“ a rozšíření záběru o chytrou elektroniku má být podle Marka Shuttlewortha logickým krokem dle dlouhodobé strategie firmy.

Ubuntu delší dobu platilo za nejoblíbenější distribuci Linuxu. Podle dat serveru DistroWatch jej však na prvním místě v posledních měsících vystřídala odvozená distribuce Mint. Řada uživatelů Ubuntu kritizuje uživatelské prostředí Unity, které ale má sehrát svou úlohu na poli přenosných zařízení a chytré elektroniky.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře