Lidé: Virginia Romettyová nahradí Sama Palmisana na pozici CEO v IBM

Virginia Romettyová, která vybudovala divizi IBM Global Services se od příštího roku stane výkonnou ředitelkou společnosti IBM. Kdy převezme žezlo?

Lidé: Virginia Romettyová nahradí Sama Palmisana na pozici CEO v IBMSam Palmisano, předseda představenstva, Virginia Romettyová, budoucí CEO, IBMVirginia Romettyová byla zvolena představenstvem IBM novou výkonnou ředitelkou. Historicky stála za integrací PriceWaterHouseCoopers Consulting do společnosti. Od 1. 1. 2012 nahradí na pozici CEO Sama Palmisana, který zůstane na pozici předsedy představenstva.

Doposud působila Virginia Rommetyová jako senior viceprezidentka a vedoucí prodeje, marketingu a strategie. V IBM pracuje již desítky let.

Podle analytika Frenka GenseIDC se Romettyová zasadila o integraci PwC a vybudování globálního týmu více než 100 000 konzultantů, a stejně tak její další počiny pomohly IBM prosazovat strategii Smarter Planet. Ta je zaměřena na používání technologií pro transformaci podnikání, vlád a průmyslů.

Vidginia Romettyová dobře rozumí softwaru, službám i hardwarovému byznysu IBM. Zákazníci nemusejí očekávat žádné větší změny ve vedení, uvedl Chris Foster, analytik Technology Business Research.

Společnost funguje v zásadě podle procesů, takže se procesy nezmění,“ předvídá Foster a dodává, že z pohledu zapojení zákazníků by měla být Romettyová podle jejího dosavadního působení lepší než Palmisano.

Nelehká role pro zkušenou Romettyovou

Pod vedením Sama Palmisama, který byl zvolen výkonným ředitelem v roce 2002 a předsedou představenstva v roce 2003, IBM prodalo počítačovou divizi Lenovu, zaměřila se více na služby a expanzi na rozvíjejících se trzích, jako jsou Čína, Indie, Brazílie a Rusko.

Hlavní výzvou podle analytiků IDC bude pro Romettyovou při slabé globální ekonomice udržení ziskovosti. „Pokud se podmínky nezlepší, lidé nebudou investovat do technologií tempem, které by IBM, ale i zbytek odvětví rád viděl,“ předpovídá Frenk Gens. Dodává, že na druhou stranu byla Romettyová úspěšná ve zvyšování prodeje IBM i při obecném poklesu.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře