Lidé: velké změny ve vedení Esetu

Společnost Eset, výrobce bezpečnostního softwaru, oznámil odstoupení spolumajitelů Miroslava Trnky, Rudolfa Hrubého, Maroše Grunda a Antona Zajace z vedení společnosti. Kdo je nahradí?Richard Marko, generální ředitel společnosti EsetK 1. 1. 2011 nastanou rozsáhlé změny na manažerských pozicích společnosti Eset. Po odchodu Miroslava Trnky, se novým generálním ředitelem stane dosavadní ředitel pro technologie a spolumajitel firmy Richard Marko. Na této pozici jej vystřídá Pavol Luka. Odcházejícího Rudolfa Hrubého nahradí na pozici finančního ředitele Milan Masaryk.

Novým ředitelem pro výzkum se po Marošovi Grundovi stane Juraj Malcho. Severoamerickou pobočku ESET v San Diegu po Antonovi Zajacovi převezme Andrew Lee. Současný ředitel latinskoamerické pobočky v Buenos Aires Ignacio Sbampato nastoupí na nově vytvořenou pozici ředitele pro globální obchod a marketing.

Tento krok je součástí reorganizace společnosti Eset. Nynější vlastníci s výjimkou Richarda Marka sice odcházejí z výkonného managementu, samotné vlastnické struktury se však tato změna nedotkne,“ uvedl v tiskovém oznámení odstupující generální ředitel Miroslav Trnka. Eset neopustí úplně, ale zůstane členem správní rady.

Podle vyjádření Esetu jde o přirozený vývoj firmy, kdy se původní spolumajitelé rozhodli stáhnout z operativního managementu a přenechali řízení firmy dlouholetým spolupracovníkům.

Nově nastupující generální ředitel Richard Marko v tiskové zprávě doplnil: „Od úplného začátku podnikání se soustředíme na výzkum a vývoj kvalitní technologie a  této linii chci pokračovat i v nové funkci.

Noví členové managementu Eset

Pavol Luka, ředitel pro technologie společnosti EsetAndrew Lee, od 1. 1. 2011 ředitel severoamerické pobočky ESET v San Diegu, absolvoval studium počítačové bezpečnosti na University of Liverpool. Do roku 2008 pracoval jako ředitel technologického výzkumu v severoamerické pobočce společnosti v San Diegu. Poté na dva roky odešel k indickému výrobci antivirového softwaru K7. Je jedním ze zakládajících členů antivirových organizací Avien a Aviews a reportérem WildList.

Pavol Luka, od 1. 1. 2011 ředitel pro technologie, vystudoval Fakultu elektrotechniky a informatiky na Slovenské technické univerzitě. Ve firmě ESET působil už jako student a od roku 1999 začal pracovat na plný úvazek. Jako programátor se podílel na vývoji druhé a třetí generace produktů, později se stal vedoucím jednoho z vývojových oddělení. V roce 2008 byl jmenován ředitelem IT.

Juraj Malcho, od 1. 1. 2011 ředitel pro výzkum, získal titul z informatiky na bratislavské STU. Do společnosti nastoupil v roce 2004 jako virus researcher zodpovědný za detekci hrozeb a výzkum. Následně se s tal šéfem virové laboratoře. Prezentoval na ko nferencích týkajících se informační bezpečnosti (např. Virus Bulletin a ISOI).Juraj Malcho, ředitel pro výzkum společnosti Eset

Richard Marko, od 1. 1. 2011 generální ředitel, vystudoval informatiku na Technické univerzitě v Košicích. Ve společnosti Eset začal pracovat v průběhu vysokoškolských studií, nejprve jako hlavní architekt skenovacího jádra a od roku 2008 jako technologický ředitel. Patří mezi autory antivirového systému NOD32, navrhoval i jádro tohoto programu. Jeho práce byly publikovány doma i v zahraničí, o heuristických algoritmech přednášel na odborných konferencích Virus Bulletin či Avar.

Milan Masaryk, od 1. 1. 2011 finanční ředitel, vystudoval ekonomii na Vysoké škole ekonomické. Pracoval jako vedoucí odboru informační soustavy ve státním podniku, po roce 1989 poskytoval komplexní služby ekonomické agendy a ekonomické konzultace jako soukromý podnikatel. Se zakladateli Esetu spolupracoval ještě před vznikem společnosti, od roku 2007 pak ve firmě působil jako hlavní ekonom a zástupce finančního ředitele.

Ignacio Sbampato, od 1. 1. 2011 ředitel pro globální obchod a marketing, pracoval v latinskoamerické pobočce od roku 2004. Na pozici viceprezidenta byl zodpovědný za přípravu jihoamerické obchodní strategie, za strategii budování značky a za vytváření poboček a týmů v jednotlivých zemích. Od roku 2010 byl generálním ředitelem celé latinskoamerické pobočky v Buenos Aires.

Miroslav Trnka s Peterem Paškem naprogramovali antivirový software NOD už v roce 1987. Společnost Eset potom založili v roce 1992 spolu s Rudolfem Hrubým. V roce 2009 dosáhly celkové tržby skupiny 115 miliónů eur.

Zdroj: EsetKomentáře