Je WebOS ve všech zařízeních HP dobrý nápad?

Společnost HP, výrobce výpočetní techniky, oznámila, že od příštího roku budou všechny její počítače obsahovat operační systém WebOS. Nahlédněte pod pokličku strategie.Je WebOS ve všech zařízeních od HP dobrý nápad?Leo Apotheker, výkonný ředitel společnosti HP, vydal jasné prohlášení: Počínaje příštím rokem, poběží operační systém WebOS na každém notebooku a desktopu, který HP prodá. A to je podle výrobce dobrou zprávou pro zákazníky HP, převážně koncové uživatele, kteří se vypořádávají se stále větším objemem dat napříč různými zařízeními.

V rozhovoru pro Bloomberg, Leo Apotheker, odhalil ambiciózní plán pro WebOS, který společnost získala díky akvizici výrobce telefonů Palm za 1,2 miliardy dolarů. Podle očekávání jej začíná používat na svém hardwaru. Minulý měsíc HP představilo dva nové WebOS telefony, Pre3 a Veer, a brzy s tímto systémem začne také prodávat tablet TouchPad.

WebOS „do každé rodiny“

Leo Apotheker však představil podstatně širší záměr, který kopíruje strategii společnosti Apple. Všechny nové desktopy a notebooky sice budou mít stále předinstalovány Windows, přidáním WebOSu však výrobce potvrzuje rostoucí trend – lidé si pořizují stále více zařízení pro různé aktivity a éra jednoho výpočetního zařízení, které je vhodné pro všechno, končí.

HP vidí jasný trend, o kterém mluvíme již nějakou dobu. Myšlenka více zařízení na jednu osobu,“ komentuje ohlášení Tom Mainelli, analytik společnosti IDC.

Léta se v IT odvětví mluví o konvergenci hardwaru, avšak reálně se zařízení spíše divergují. Lidé si začínají uvědomovat, že nechtějí jedno zařízení, protože nedokáže pokrýt všechny jejich potřeby stejně dobře,“ dodal Tom Mainelli.

Problém v propojení jako příležitost

HP vychází z předpokladu, že s rostoucím počtem zařízení (počítačů, notebooků, tabletů, smartphonů) vzniká problém, jak zajistit jejich jednoduché propojení a sdílení dat. Myšlenka společního operačního systému ve své podstatě není špatná, Apple na tom z části staví svůj úspěch. Tyto společnosti se však nedají svou strategií a zákazníky srovnávat. Navíc Windows jsou a ještě dlouhou dobu zůstanou hlavním OS napříč počítači. Výrobci všech ostatních zařízení s tím počítají a dělají vše proto, aby jejich software dokázal zajistit co nejjednodušší propojení a synchronizaci. Není ani jasné, jak se běžní uživatelé vypořádají se dvěma operačními systémy v PC.

V mobilním světě má HP velkou ztrátu za konkurencí a bude potřebovat programátory, kteří pro WebOS vytvoří podobnou základnu aplikací, jako má například Apple nebo Google pro Android.

Zdroj: IDG News Service, Bloomberg, ChannelWorldKomentáře