Internet Explorer 9 v ČR za pět dní, Firefox 4 RC již dostupný

Společnost Microsoft oznámila, že na začátku příštího týdne uvolní pro Českou republiku Internet Explorer 9. Konkurenční Mozilla Foundation dnes vypustila do světa Firefox 4.0 Release Candidate. Na kdy chystá finální verzi?Internet Explorer 9 v ČR za pět dní, Firefox 4 RC již dostupnýFinální verze prohlížeče Internet Explorer 9 od společnosti Microsoft bude k dispozici od 15. 3. 2011 6 hodin ráno. Česká verze bude dostupná na stránkách společnosti.

Mezi novinky v deváté verzi prohlížeče patří další zvýšení rychlosti, rozsáhlejší podpora webových standardů a minimalistické uživatelské rozhraní včetně nových bezpečnostních funkcí.

Internet Explorer 9 také uživatelům umožní připnutím na hlavní panel, tedy prostřednictvím odkazu, vytvořit „aplikaci“ z libovolné webové stránky.

Více informací o zatím poslední Release Candidate verzi prohlížeče Internet Explorer 9 naleznete na webu společnosti Microsoft.

Mozilla (ne)spí

Mozilla Foundation dnes vypustila Release Candidate verzi prohlížeče Firefox 4.0 a ukončila tak fázi betatestování. Johnathan Nightingale, ředitel vývoje Firefoxu, v rozhovoru sdělil, že vývojový tým tímto krokem považuje prohlížeč za dokončený.

Po několik dalších týdnů bude tým pro ověřování kvality sbírat odezvy od uživatelů, aby odchytal zásadní chyby. Mozilla Fundation předpokládá, že konečná verze by měla být uvolněna na konci měsíce.

Pokud dodrží plán, i tak bude mít Firefox zhoršenou pozici vůči již vycházejícímu Exploreru 9 a v pondělí vypuštěné 10. verze prohlížeče Google Chrome.

Firefox 4.0 má přinést zásadní změny ve funkcích a další vylepšení. Uživatelské prostředí bylo kompletně předěláno. Menu bar je zhuštěn pod jedno tlačítko, JavaScript engine byl přepracován pro rychlejší výkon a Add-ons Manager vývojáři upravili do celoobrazovkového prostředí.

Nová funkce Panorama uživatelům umožní shlukovat jednotlivé taby (záložky) do skupin. Zároveň bude možné nastavit malé permanentní taby pro často navštěvované stránky. Firefox také poprvé umožní synchronizaci bookmarků napříč různými počítači a mobilními zařízeními s OS Android.

Verze 4 bude také obsahovat tzv. Do Not Track funkci, která upozorní vlastníky webových stránek, pokud si uživatel přeje zůstat mimo trackování třetích stran.

Firefox 4.0 RC můžete stahovat z webu Mozilla Foundation.

Zdroj: Microsoft, IDG News ServiceKomentáře