Intel nabídne Linux pro netbooky

Intel má operační systém založený na Linuxu a vyladěný pro netbooky. Bude bojovat proti Windows XP a Windows 7? A čím chce prodejní kanál oslovit?Moblin Windows 7 na přímý souboj nevyzvalVe snaze prolomit dominanci Microsoftu a jeho Windows v netboocích, oznámil tento týden Intel beta verzi operačního systému Linux, který byl vyvinut speciálně pro levné netbooky a mobilní zařízení.

Systém nese název Moblin 2.0 a jedná se o ořezanou verzi Linuxu optimalizovanou právě pro menší obrazovky na netboocích a mobilních internetových zařízeních (MID). Intel upravil Moblin pro netbooky využívající jeho procesor Atom tak, aby dosáhl jednoduchého uživatelského prostředí a vylepšených vlastností ve spotřebě energie.

Většina dnešních notebooků je uváděna na trh právě s procesorem Atom. V operačních systémech ovšem dominují Windows XP. „Intel se chce ujistit, že každý kousek technologie - včetně Moblin - vložená do Atomu je přizpůsobená pro jeho velikost a spotřebu energie," uvedl Doug Fisher, viceprezident a generální manažer skupiny software a služby v Intelu, během konferenčního hovoru s IDG.

„Nové uživatelské rozhraní v Moblinu agreguje sociální sítě do jednoho rozhraní, což může učinit komunikaci s přáteli snadnější. Operační systém rovněž zahrnuje vlastnosti, které rozšiřují možnosti procesoru Atom, a prodlužují tím životnost baterií netbooků. Systém bude schopen startu během pěti sekund," vyjmenoval dále výhody systému Doug Fisher.

Vydání beta verze Moblinu přichází před plánovaným uvedením další generace Windows od Microsoftu. Operační systém Windows 7 rovněž nabídne verzi přizpůsobenou pro netbooky. Doug Fisher přesto uvedl, že Moblin nebyl navržen pro souboj s touto novinkou. „Oba systémy nabízejí jedinečné uživatelské zkušenosti, nevidím tu styčné body pro srovnávání (...) Zaleží na reakci uživatelů, zda budou výrobci PC systém využívat."

„Windows 7 je dobrou volbou a naši zákazníci ho budou používat také," uvedl dokonce Noury Al-Khaledy, generální manažer pro netbooky a nettopy v Intelu, během konferenčního hovoru.

„Uživatelé netbooků jsou zvyklí na prostředí Windows a přechod na tuto distribuci Linuxu se jim může zdát nepohodlný," komentoval šance Moblinu Jay Chou, výzkumný analytik IDC.

Vývoj operačního systému Moblin inicioval Intel již v roce 2007 a v posledním měsíci byl předán neziskovou Linux Foundation Intelu, aby se podílel na završení jeho uvedení na trh.

Beta verzi Moblinu si můžete stáhnout na Moblin's Web site.

V prvním čtvrtletí roku 2009 vzrostla výroba netbooků sedminásobně a dosáhla celosvětově hodnoty 4,5 milionu kusů. Podle IDC bude tento trend pokračovat a na konci roku dosáhne počet vyrobených zařízení hodnoty 22 milionů. Analytici odhadují, že Linuxové distribuce mají šanci prosadit se zhruba na pěti procentech z nich.

Snaha prosadit v nové produktové kategorii s novými informačními systémy je proto přirozená. Specificky pro netbooky tak vznikly například operační systémy GoodOS, gOS3 Gadgets, nebo Ubuntu Netbook Remix.

 

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře