IDC: Trh s open source roste, chtějí ho zákazníci

Trh open source software letos dosáhne meziroční míry růstu 22,4 % a v roce 2013 bude mít v celosvětovém měřítku hodnotu 8,1 miliardy dolarů. Předpovídají to alespoň analytici IDC. Jaké jsou hlavní důvody rostoucího zájmu o tento tržní segment?Trh open source software letos dosáhne meziroční míry růstu 22,4 % a v roce 2013 bude mít v celosvětovém měřítku hodnotu 8,1 miliardy dolarů, tvrdí IDCV roce 2009 by měl trh s open source dosáhnout meziročního růstu 22,4 %. Tato předpověď IDC je značně vyšší než v roce 2008, a to hned z několika důvodů: 1. Seznam používaný pro výpočet obratu byl důkladně rozšířen, aby v samotné předpovědi zahrnul více projektů; 2. Open source software měl během posledních 12 měsíců mnohem vyšší stupeň akceptace u zákazníků, než analytici dříve očekávali; 3. Trh zrychlil a zvýšil použití open source softwaru v posledních měsících roku 2008.

„Trh s open source softwarem zaznamenal vysoké posílení právě díky ekonomickému zpomalení," řekl Michael Fauscette, group viceprezident společnosti Software Business Solutions a doplnil: „Open source software je stále více součástí podnikového softwarové strategie a adopce tohoto software nabírá rychlé tempo. Softwarový trh nyní pokračuje v konsolidaci a pro výrobce open source bude klíčové dosáhnout silné pozice, aby mohli snáze pokračovat v samotném obchodě."

Další klíčová zjištění

Velcí výrobci software jako IBM, Sun, Dell, HP a Oracle vytváří významný podíl obratu díky podpoře trhu s open source softwarem. I toto velmi napomohlo přijetí open source řešení zákazníky.

Hybridní business model se zdá být na vzestupu a podle analytiků IDC je pravděpodobné, že bude brzy převládat a výrobci softwaru s uzavřeným kódem začnou nabízet více open source softwaru.Komentáře