IDC: Růst softwarového trhu táhnou CRM aplikace a nástroje pro virtualizaci

Analytická společnost IDC zveřejnila průzkum softwarového trhu za první polovinu roku 2012. Jaké segmenty jsou nejúspěšnější?

IDC: Růst softwarového trhu táhnou CRM aplikace a nástroje pro virtualizaciV první polovině letošního roku dosáhl světový softwarový trh hodnoty 167 miliard dolarů a meziročně vyrostl o 4,7 %. V první polovině letošního roku dosáhl světový trh softwaru hodnoty 167 miliard dolarů a meziročně vyrostl o 4,7 %. Vývoj trhu tak byl v souladu s dřívější předpovědí analytiků.

IDC očekává, že celkově bude rok 2012 ve znamení konzervativního růstu v jednotkách procent. V letech 2010 a 2011 přitom trh rostl dvouciferně.

Výsledky za první polovinu letošního roku jsou negativně ovlivněny snížením poptávky v západní Evropě. Ta představuje celkem 27 % trhu a jako jediný region zaznamenala meziroční pokles obratu.

Trh ve Spojených státech vyrostl meziročně o 6,8 % a podobných výsledků dosáhly také regiony Latinská Amerika a Asie/Pacifik. Největší růst softwarového trhu v první polovině letošního roku zaznamenali analytici v Kolumbii, Rusku, Číně, Peru a na Filipínách a Novém Zélandu.

Dařilo se CRM nástrojům

IDC rozděluje softwarový trh na tři segmenty. Aplikační segment, který představuje celkem 49 % trhu, rostl meziročně o 5,1 %, což je nejvíce ze sledovaných segmentů. Největší podíl na tomto růstu mají podle analytiků aplikace pro spolupráci a CRM nástroje.

Obrat CRM aplikací pro služby zákazníkům, marketing a prodejní služby rostl kombinovaně o 12 % a obrat CRM nástrojů pro kontaktní centra rostl jednociferně. Dařilo se také nástrojům pro spolupráci (včetně týmové) a enterprise social nástrojům, které podle analytiků zvyšují svůj tržní podíl stabilně už téměř dva roky.

„Společnosti se v současné době snaží sdílet data a obsah s širším okruhem externích subjektů, a to včetně svých zákazníků, partnerů a dodavatelů,“ říká k výsledkům průzkumu Vanessa Thompsonová z IDC.

V segmentu vývoje a nasazení aplikací (application development and deployment) a softwaru pro systémovou infrastrukturu poháněla růst podle analytiků především virtualizace. Obrat softwaru v segmentu virtuálních strojů a cloudových systémů rostl meziročně o 17,8 % a v segmentu virtual client computing rostl obrat v daném obrobí o více než 10 %.

Při analýze trhu oslovilo IDC více jak 800 výrobců softwaru ze 49 zemí.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © spiral - Fotolia.com

Komentáře