IDC: Prodeje softwaru klesají

Analytická společnost IDC zveřejnila výsledky trhu za uplynulý rok stejně jako predikce pro další léta, z nichž vyplývá, že prodeje nového softwaru budou stagnovat.

IDC: Prodeje softwaru klesajíIDC: Prodeje softwaru klesajíV uplynulém roce rostly prodeje softwaru podle IDC po celém světě o 12,9 % a trh se vrátil na úroveň před krizí v roce 2008. Pro letošní a nadcházející roky však analytici očekávají konzervativní vývoj. Hlavním důvodem se stávají ekonomické problémy Evropy, Blízkého Východu a Afriky (EMEA).

Průzkumu se zúčastnilo na více jak 1000 globální i lokálních výrobců softwaru v 49 zemích světa. Pouze 35 výrobců zaznamenalo v roce 2011 příjmy ve výši alespoň 1 miliardy dolarů a jejich kosolidovaný tržní podíl dosáhl 62 %. Jenom společnosti VMware, Salesforce.com a Cadence Design Systems dokázaly meziročně navýšit prodeje o více jak 20 %.

Jedničkou nadále zůstal Microsoft s tržním podílem 17,8 % v příjmech a skončil s více jak dvounásobným náskokem před konkurencí. Druhé se umístilo IBM. Firmy Oracle a SAP rostly rychleji, než byl průměr trhu.

Nejrychleji rostoucím segmentem se stal v roce 2011 podnikový sociální software, software pro virtualizaci a spolupráci. Poptávka po vývojovém softwaru stejně jako aplikacích pro správu relačních databází, kterým patří nevětší část trhu, se umístila v těsném závěsu.


Graf: Celosvětový vývoj trhu softwaru

 

Zdroj: IDC Worldwide Software Market Forecaster

Úvodní foto: © pterwort - Fotolia.com

Komentáře