IDC: Obavy ze zabezpečení brzdí rozvoj cloudu ve veřejné správě ve střední a východní Evropě

V nedávném průzkumu IDC mezi vládními organizacemi střední a východní Evropy (ČR, Maďarsko, Polsko a Rusko) více než polovina respondentů uvedla obavy ze zabezpečení jako hlavní překážku pro přijetí cloudu.

IDC: Obavy ze zabezpečení brzdí rozvoj cloudu ve veřejné správě ve střední a východní EvropěIDC: Obavy ze zabezpečení brzdí rozvoj cloudu ve veřejné správě ve střední a východní EvropěPrůzkum IDC zároveň ukazuje, že IT profesionálové ve vládních organizacích ve střední a východní Evropě (CEE) považují své bezpečnostní politiky a postupy za více než dostačující pro nasazení cloudových řešení.

Tento zjevný rozpor ukazuje na přetrvávající stav počátku ve vývoji cloud computingu ve vládním sektoru CEE, kde více než 60 % respondentů nemá vůbec vyhrazené zdroje na cloud.

IDC očekává, že se to změní v několika dalších letech,“ říká Jan Petruj, government insights research analyst, IDC CEMA a dodává: „PR a promo akce dodavatelů svou práci odvedly na nejvyšší úrovni, kde jsou již výhody cloud computingu vnímány zcela jasně. Dalším krokem je adresování řady aspektů, které vládní orgány musí zvládnout současně – ochranu dat, právní požadavky, náklady, migrace ze zastaralých systémů, rozpočtové cykly, volební cykly, atd. – předtím, než padne rozhodnutí přesunout se do cloudu.

Archivace a zálohování dat půjdou jako první

Průzkum dále ukazuje, že záloha a archivace dat je považována vládami za nejvhodnější pro privátní a hybridní cloud a druhá nejvhodnější pro veřejný cloud. Přibližně 40 % respondentů si myslí, že cloudová řešení mohou snížit ztrátu dat tím, že sníží množství dat uložených ve stolních počítačích a noteboocích.

Nejčastějším řešením provozovaným z cloudu je IT správa. Z pohledu plánovaných nasazení do cloudu v dalších 12 měsících vedou serverová kapacita a aplikace pro spolupráci.

Podle Petruje bude trvat dva až tři roky, než se vytvoří pro cloud computing ve veřejném sektoru dostatečné podloží a hype se převede do reálného života vlád ve střední a východní Evropě.

Zdroj: IDCKomentáře