IDC: Český trh podnikových aplikací v roce 2010 pohánělo SMB

Analytická společnost IDC zveřejnila výsledky trhu podnikových aplikaci v České republice. Jak se dařilo jednotlivým výrobcům a kdo byl největším odběratelem?

IDC: Český trh podnikových aplikací v roce 2010 pohánělo SMBV letošním roce trh podnikových aplikací poroste o 7,6 %V loňském roce zaznamenal trh podnikového softwaru v České republice nárůst zákazníků zejména ze segmentu SMB. Výrobci tak utržili 129,13 milionu dolarů, což představuje meziroční navýšení o 3,9 %.

Jedničkou se stal SAP, který zaznamenal přírůstek 36 nových zákazníků a jeho největším odběratelem bylo Ministerstvo financí, Státní zemědělský intervenční fond a ČEZ ICT Services. Druhý se umístil Microsoft s 96 novými zákazníky. Třetí skončilo Asseco Solutions následované Oraclem a QAD.

Při pohledu na vertikální trhy, zůstal největším odběratelem podnikového softwaru sektor diskrétní výroby, který představoval 19,5 % trhu. Při srovnání s rokem 2009 zaznamenal nárůst o 2,2 % tažen zejména automobilním odvětvím. Druhým největším odběratelem se stal vládní sektor, který zároveň zaznamenal nejvyšší meziroční nárůst. Po dvou letech stagnace se zvedly také investice ve zpracovatelském průmyslu.

Největším zdrojem příjmů zůstaly v roce 2010 základní ERM moduly. Zbytek výdajů se rovnoměrně rozdělil mezi SCM (supply chain management), OMA (operations and manufacturing modules) a BA (business analytics).

Výhled pro rok 2011

Pro letošní rok analytici očekávají ve srovnání s předchozím rokem nárůst o 7,6 %, kdy tahounem se stane diskrétní zpracovatelský sektor a opět budou investovat také firmy v dopravě a retailu. V následujících dvou letech trh dále poroste, ale růst nepřesáhne hranici 9 %.

Zdroj: IDC
Titulní foto: © Nmedia - Fotolia.com
Úvodní foto: © Nmedia - Fotolia.com

Komentáře