Gartner: Výdaje na podnikový software letos porostou o 4,5 %

Analytická společnost Gartner zveřejnila odhady výdajů na podnikový software pro letošní rok. Kterým segmentům se daří?

Gartner: Výdaje na podnikový software letos porostou o 4,5 %Podle Gartneru dosáhnou letos výdaje na podnikový software 120,4 miliardy dolarů, což by vůči roku 2011 znamenalo meziroční růst o 4,5 % z 115,2 miliardy dolarů. Podle Gartneru dosáhnou letos výdaje na podnikový software 120,4 miliardy dolarů, což by vůči roku 2011 znamenalo meziroční růst o 4,5 % ze 115,2 miliardy dolarů. Původní zprávy z prvního čtvrtletí sice hovořily o růstu až 5 %, analytici nakonec odhad mírně snížili.

Firmy své výdaje na podnikový software v roce 2012 zaměří podle Toma Eida z Gartneru především na upgrady již zavedeného kritického softwaru, integrace a zabezpečení zavedených systémů a infrastruktury a na nasazení SaaS (softwaru jako službě) jako doplněk či náhradu existujících aplikací a řešení.

Největším segmentem podnikového softwaru bude podle Gartneru v letošním roce ERP. Obrat tohoto segmentu by měl dosáhnout 24,9 miliardy dolarů. Následují kancelářské nástroje s obratem 16,5 miliardy dolarů a třetím největším segmentem bude letos dle odhadů business inteligence s obratem okolo 13 miliard dolarů a CRM software, který dosáhne přibližně stejného obratu.

Podle Gartneru se firmy snaží snížit své investiční náklady na úkor nákladů provozních. Tento trend hraje do karet výrobcům, kteří dokáží nabídnout SaaS produkty a virtualizaci. Celkově tak podle analytiků roste poptávka firem po IaaS (infrastruktuře jako službě), PaaS (platformě jako službě) a SaaS, neboť díky tomu dokážou podniky snáze čelit snižování rozpočtů a „utahování opasků“.

Zvyšování poptávky po těchto službách tak podle Eida reflektuje celkovou poptávku na trhu, který se postupně vzpamatovává po zpomalení při ekonomické recesi, a firmy opět začínají investovat do technologií. SaaS spolu s cloudovými službami podle Gartneru nadále poroste a v roce 2015 bude přečdstavovat 16 % trhu podnikových aplikací. V loňském roce přitom podíl těchto služeb dosahoval 10 %.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: © Nmedia - Fotolia.com

Komentáře