Gartner: Trh podnikového softwaru poroste, ale s nejistou budoucností

Gartner pro letošní rok odhaduje desetiprocentní nárůst výdajů na podnikový software. Jak se budou vyvíjet jednotlivé segmenty a jaký růst očekávat v následujících letech?V letošním roce vzrostou podle analytické společnosti Gartner investice do podnikového software o 9,5 % na 267 miliard dolarů V letošním roce vzrostou podle analytické společnosti Gartner investice do podnikového softwaru o 9,5 % na 267 miliard dolarů. V roce 2012 očekávají další navýšení na 288 miliard dolarů.

Výdaje do podnikové infrastruktury se letos podle analytiků zvednou o 9 % a dosáhnou 153,3 miliardy dolarů. Nejvíce budou firmy v tomto segmentu investovat do nákupu operačních systémů (32,6 miliardy dolarů) a systémů řízení databází (25,5 miliardy dolarů).

Z prodeje podnikových aplikací výrobci utrží 114,4 miliardy dolarů, tj. o 12,2 % více než v minulém roce. Největším segmentem zůstanou aplikace pro plánování podnikových zdrojů (ERP), kterých se prodá v hodnotě 23,3 miliardy dolarů, následované kancelářskými balíky s výdaji za 15,7 miliardy dolarů.

V Severní Americe dosáhnou výdaje na podnikový software letos 121,2 miliardy dolarů a do roku 2015 vzrostou na 158,1 miliary dolarů. V západní Evropě vzroste trh podnikových aplikací na 78,3 miliardy dolarů a do roku 2015 poroste obdobným tempem jako Severní Amerika.

Rozvíjející se trhy táhnou investice

Na rozvíjejících se trzích jako je Polsko, Indie, Čína a Brazílie, které hospodářská krize postihla mírněji, očekávají analytici v následujících pěti letech pokračující vysoké investice do podnikového softwaru.Podle Gartneru však tempo růstu v Evropě zpomaluje, a to především vlivem rostoucích cen, fiskálních úspor, vyšších cen komodit a obav ze zadlužení zemí jako jsou Řecko, Irsko, Portugalsko a Španělsko.

Zdroj: Gartner
Titulní foto: © Mike Kiev - Fotolia.comKomentáře