Gartner: trendy na trhu bezpečnostního softwaru

Analytická společnost Gartner zhodnotila uplynulé roky na trhu bezpečnostního softwaru. Celkový podíl top 5 výrobců se snižuje. Jaká je situace v České republice a na Slovensku?

Gartner: trendy na trhu bezpečnostního softwaruTop 5 výrobců bezpečnostního softwaru má méně než poloviční podíl trhu Foto: © senicphoto - Fotolia.comPři pohledu na podíly výrobců zjistíme, že v roce 2006 měla první pětka 60% podíl, zatímco v loňském roce to bylo již jen 44,3 %. Hlavní příčiny tohoto trendu okomentoval hlavní analytik Gartneru, Ruggero Contu.

Navzdory neustálé konsolidaci je trh s bezpečnostním software velmi fragmentovaný. Mladé startupové firmy vstupují na trh a přinášejí inovativní technologie jako odpověď na požadavky koncových spotřebitelů. Ti se cítí ohroženi aktuálními bezpečnostními riziky a kyberzločinem, který využívá zranitelnosti IT ekosystémů,“ uvedl Rugeero Contu.

Ke konsolidaci trhu neboli stavu, kdy prvních pět výrobců ovládá více jak dvě třetiny trhu, je tak podle slov analytiků zatím daleko. S příchodem nových inovací se dá očekávat postupně.


První pětka výrobců bezpečnostního software v letech 2006 a 2010 (v tis. kusech)

 

Výrobce

Podíl na trhu 2006 (v %)

Podíl na trhu 2010 (v %)

Symantec

29,6 %

18,9 %

McAfee

12,3 %

10,4 %

Trend Micro

8,1 %

3,6 %

IBM

5,3 %

4,9 %

CA

5 %

3,8 %

Celkem

60 %

44,3 %


Zdroj: Gartner


Česká republika a Slovensko

Analytik Ruggero Contu, okomentoval také situaci v České republice a na Slovensku: „Výdaje na bezpečnostní technologie ve Východní Evropě rostou, přestože v regionu stále ještě doznívá ekonomická krize. V České republice a na Slovensku stojí za výdaji do oblasti bezpečnosti především obavy firem a spotřebitelů z cílených a sofistikovanějších útoků a snaha o využívání těch nejnovějších technologií. V obou zemích trhu dominuje lokální hráč Eset. Skupinu čtyř největších dodavatelů v Čechách i na Slovensku doplňují společnosti IBM, McAfee a Symantec.

Zdroj: Gartner
Foto: © senicphoto - Fotolia.com
Úvodní foto: © senicphoto - Fotolia.com

Komentáře