Gartner: Světový prodej bezpečnostního softwaru poroste o 8 %

Světový trh s bezpečnostním software dosáhne v roce 2009 hodnoty 14,5 miliard dolarů, což je o 8 % více než v roce 2008. Odhad zveřejnila analytická společnost Gartner. Proč se podle analytiků bezpečnostnímu softwaru daří?V roce 2009 získává z hlediska obratu na trhu bezpečnostního software největší podíl (z hlediska celkových tržeb za bezpečnostní software) spotřebitelský segment, který reprezentuje plných 25 % celkového trhu. V roce 2008 trh s bezpečnostním softwarem vzrostl o 19 % a Gartner předpokládá, že pro rok 2010 trh poroste o 13 %, což by znamenalo obrat 16,3 miliard dolarů. V Evropě dosáhne letos tento trh hodnoty 3,2 miliard euro, což značí 7% meziroční růst.

„Přestože byl světový trh s bezpečnostním softwarem zasažen celkovým poklesem ekonomiky, růst pokračuje i v roce 2009, protože bezpečnost zůstává důležitým prvkem v IT, kde drastické snížení rozpočtů jednoduše není přípustné,“ řekl Ruggero Contu, vedoucí průzkumu v Gartneru. „Největší příležitosti pro další růst nabízí řešení SaaS (software jako služba), nabídky založené na hardwarových řešeních a dále pak malé a střední podniky (SMB), které ve snaze dosáhnout kvality zabezpečení známé z větších firem, utratí větší procento svých rozpočtů právě za bezpečnost,“ doplnil Contu.

V roce 2009 získává z hlediska obratu na trhu bezpečnostního software největší podíl (z hlediska celkových tržeb za bezpečnostní software) spotřebitelský segment, který reprezentuje plných 25 % celkového trhu. Gartner odhaduje, že tento segment zaznamená 4% růst a dosáhne hodnoty 3,6 miliardy dolarů. Část trhu zaměřena na firemní bezpečnost je složena hned z několika segmentů, jako jsou ochrana koncových stanic, emailového rozhraní a zabezpečení uživatelů. Gartner předpovídá, že oblast firemní bezpečnosti dosáhne v roce 2009 9% růstu a zastaví se na 10,9 miliardách dolarů.

„Trh bezpečnostního software v roce 2008 byl ve znamení vysokého stupně fúzí, příkladem budiž společnost  McAfee, která koupila Secure Computing, Symantec jež získal MessageLabs, nebo Sophos a akvizice Ultimaca. V tomto sektoru jsou také v blízké budoucnosti očekávaný další a další fúze,“ uvedl Ruggero Contu. „Koncoví uživatelé se postupně přesouvají k lépe integroavaným multi-produktům, zvláště v oblastech jakými jsou ochrana koncových stanic, ochrana identity a přístupová oprávnění. Výrobci nabízející zavedené produkty budou pro resellery nejlepší volbou, protože zákazníci preferují nakupovat od dvou nebo více producentů, kteří se již na trhu osvědčili,“ dodal Contu na závěr.Komentáře