Gartner: Rok 2011 bude rokem PaaS

Analytická společnost Gartner očekává, že v letošním roce dojde k boomu platformy jako složka (PaaS) na poli podnikových aplikací.Analytici očekávají, že do roku 2015 bude mít většina firem část svých obchodních aplikací v cloudu, ať již pomocí PaaS služby nebo přímých či nepřímých technologiíPlatforma jako služba (PaaS) je společným prvkem cloudové architektury, která obsahuje všechny služby aplikační infrastruktury také označované jako „middleware“. Jedná se o technologii, která aplikacím zprostředkovává základní systémovou infrastrukturu.

„Do konce letošního roku zachvátí celý softwarový trh souboj poskytovatelů o prvenství na trhu PaaS i v jednotlivých klíčových segmentech,“ uvedl Yefim Natis, vice president Gartneru. „Bude znatelná raná konsolidace specializovaných PaaS nabídek do stávajících PaaS balíků a zákazníci mohou očekávat vlnu inovací a s tím spojený hype,“ dodal.

V současnosti nabídky platformy jako služby čítají na více než tucet specializovaných produktů. Ovšem v následujících třech letech analytici očekávají zúžení nabídky na několik základních služeb aplikační infrastruktury a v delším časovém horizontu poskytovatelé přijdou s plně škálovatelnými PaaS produkty.

Akvizice, inovace a specializace

Éra cloud computingu teprve začíná a dosud nebyly stanoveny žádné standardy, což podle analytiků představuje příležitost pro nové poskytovatele. V následujících pěti letech bude současný roztříštěný prostor cloudové infrastruktury těžit z technických a obchodních inovací.

Velcí hráči porostou díky in-house vývoji a akvizicím, zatímco ti malí v důsledku uzavírání partnerství a specializací na vybrané segmenty. Cloud computing, ale také software jako služba (SaaS) a platforma jako služba (PaaS) jsou již vyspělé a přinášení zákazníkům inovace, proto o ně začnou projevovat větší zájem.

Analytici očekávají, že v průběhu následujících pěti let, nasazení PaaS ve středně velkých a velkých firmách nepovede k přechodu na cloud computing a místo toho budou obě platformy koexistovat vedle sebe.  Do roku 2015 bude mít většina firem část svých obchodních aplikací v cloudu, ať již pomocí PaaS služby nebo přímých či nepřímých technologií.

Zdroj: GartnerKomentáře