Gartner: Prodeje podnikového softwaru v ČR a SR vedou operační systémy

Celosvětové příjmy z prodeje podnikového softwaru dosáhly v roce 2010 hodnoty 235,9 miliard dolarů. V letošním roce podle analytické společnosti Gartner vzrostou o 7,5 % na 253,7 miliard dolarů. Jaké vypadá trh v České republice a na Slovensku?

Gartner: Prodeje podnikového softwaru v ČR a SR vedou operační systémyV České republice dosáhly v roce 2010 příjmy z podnikového softwaru 1 009,2 milionu dolarůVliv hospodářské krize v loňském roce polevil, ale nadále pokračuje finanční nejistota, která bude ovlivňovat IT průmysl stejně jako výdaje zákazníků.

Klíčovými segmenty trhu se podle analytické společnosti Gartner v letošním roce stanou Business Intelligence, řešení pro spolupráci, správa obsahu, sociální software a nástroje pro řízení dodavatelského řetězce (SCM).

Do roku 2015 poroste zájem firem o software pro získání a udržení zákazníků, vylepšení obchodních procesů, spolupráci a sociální sítě a správu obsahu.

Zatímco na trzích ve vyspělých zemích budou mezi s sebou bojovat software jako služba, cloudové služby, open-source a technologie web 2.0, rozvojové země jako je Brazílie, Rusko, Indie a Čína, budou tahounem inovací a růstu.

Česká republika

V České republice dosáhly v roce 2010 příjmy z podnikového softwaru 1 009,2 milionu dolarů. V letošním roce očekávají analytici nárůst o 6,9 % na 1 079,3 milionu dolarů a do roku 2014 investice firem do podnikového softwaru vzrostou na 1 344,5 milionu dolarů.

Nejvíce firmy investovaly do operačních systémů (152,2 milionu dolarů), systémů pro správu databází (116,8 milionu dolarů), kancelářského softwaru (82,3 milionu dolarů), bezpečnosti (76,0 milionu dolarů) a softwaru pro plánování podnikových zdrojů (ERP - 81,1 milionu dolarů). V letošním roce a dalších letech bude situace podobná. Největší nárůst  letos zaznamená virtualizace, Business Intelligence a bezpečnostní software.

Ekonomická nejistota v celé Evropě omezuje ochotu i schopnost firem dlouhodobě investovat do takových oblastí, jako je software. Pro letošní rok analytici očekávají téměř sedmiprocentní růst českého trhu s firemním softwarem, v praxi ale půjde především o realizaci odložených nákupů,“ doplnil pro ChannelWorld Oldřich Příklenk, ředitel lokálního zastoupení společnosti Gartner.

Slovensko

Na Slovensku prodejci za podnikový software utržili v loňském roce 353,2 milionu dolarů. Letos by měly příjmy vzrůst o 7,7 % na 380,3 milionu dolarů a do roku 2014 na 482,5 milionu dolarů.

Co se týče vývoje, situace bude obdobná té v České republice. V loňském roce firmy  nejvíce investovaly rovněž do operačních systémů (62,4 milionu dolarů), systémů pro správu databází (46,4 milionu dolarů), kancelářského softwaru (36,5 milionu dolarů) a bezpečnosti (31,4 milionu dolarů). Největší nárůst výdajů do roku 2014 zaznamená rovněž Business Intelligence, virtualizace a také nástroje na integraci dat.

Trendy

Podnikový software prochází neustálým vývojem technologií i obchodních modelů, které ovlivňují zákazníky při nákupu  a implementaci. Analytici proto sestavili pět dlouhodobých trendů, které budou trh podnikových aplikací ovlivňovat.

Jedním z nich je globalizace. V následujících letech dojde fúzím a akvizicím, čož konsoliduje trh a snížení počet výrobců.  Pod trend implementace analytici zahrnují skutečnost, že se firmy čím dál více zajímají o cloudové služby, platformu jako službu (PaaS), software jako službu (SaaS) a mobilní přístup.

Dalším trendem je modernizace. S postupným zastaráváním systémů a aplikací se stane jejich údržba nákladnější, a firmy tak budou nadále přecházet na open source software a architekturu orientovaná na službu (SOA). Využívání sociálních médií a sítí stále roste, proto mezi další trend analytici zařadili socializaci. Očekávají, že jednotná komunikace a spolupráce bude zažije v roce 2012 velký rozmach a  context-aware a presence-based computing přijde na řadu o rok později. Horizontální softwarové aplikace, které se stále více přizpůsobují specifickému odvětví, nazývá Gartner  trendem vertikalizace.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: © spiral - Fotolia.com

Komentáře